Mjeku entuziast: Gjendet mjekimi i parë kundër COVID-19, ilaçi ndodhet edhe në Shqipëri

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti, jep lajmin e mirë se Universiteti i Oxfordit ka gjetur mjekimin e parë që përm

Mjeku shkruan në “Facebook” se medikamenti është deksametazoni, i cili ndodhet edhe në Shqipëri, dhe që ul me 33% vdekshmërinë te pacientët e intubuar.

Mesazhi i mjekut Alimehmeti:

🙏 Super lajm i mire miqte e mi! 🙏 🇬🇧 Studimi RECOVERY i Universitetit te Oxfordit gjen mjekimin e pare qe permireson mbijetesen te pacientet me COVID-19. ✅ Medikamenti eshte DEKSAMETAZONI!

🚩 Deksametazoni eshte nje mjekim i kudondodhur, edhe ne Shqiperi, dhe shume i lire. Sa eshte perfitimi? Pasi u studian plot 6.425 paciente ne 175 spitale te ndryshme u gjet se:

✅ Ulet me 33% vdekshmeria te pacientet e intubuar!

✅ Ulet me 20% vdekshmeria te pacientet ne terapi intensive jo te intubuar!

✅ Shpetohet 1 jete plus per çdo 8 paciente te intubuar dhe te trajtuar me deksametazon!

✅ Shpetohet 1 jete plus per çdo 25 paciente nen oksigjen te trajtuar me deksametazon!

Super super lajm!

Studimi publikohet ne forme te reduktuar paraprakisht per te bere te mundur fillimin e terapise ne te gjithe boten, nderkohe qe presim detajet e plota.

Forca miq! Cdo dite qe kalon shtohen mjekimet kunder COVID-19.Studimin e plotë e lexoni KETU

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje