“SPAK” i Bosnjës arrestoi Kryeministrin për tenderin e ventilatorëve

Ndaje

Organet e hetimit ne Bosnje arrestuan sot Kryeministrin e vendit pasi nje tender per ventilatore iu dha nje kompanie qe perpunte lengje frutash.

Media e Bosnjës citoi prokurorët e shtetit të thanë të Premten se burrat e arrestuar përfshijnë kryeministrin e federatës myslimane-kroate të Bosnjës, një zyrtar të lartë të shtetit për mbrojtjen civile dhe pronarin e ndërmarrjes private që iu dha rreth 5 milion euro, nga qeveria të marrë pajisjet në mes të pandemisë.

Të tre po hetohen për pastrim parash, mashtrim, përvetësim të fondeve të shtetit dhe krime të tjera, u cituan prokurorët të thoshin.

Fadil Novalic, kryeministri federal, Fahrudin Solak kreu i mbrojtjes civile dhe biznesmeni Fikret Hodzic janë sjellë në qendrën e paraburgimit të prokurorisë në Sarajevë.

Hetimi u hap në mars pas një proteste në publik se ndërmarrja e vogël e njohur për përpunimin e frutave e quajtur “Silver Raspberry” me lidhje me institucionin politik të Bosnjës, mori marrëveshjen fitimprurëse.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje