Shteti i parë që po nxjerr pasaportën e imunitetit, por OBSH ka një paralajmërim

Ndaje

Estonia ka filluar testimin e një prej pasaportave të para të imunitetit dixhital në botë ne perpjekje per te lejuar vijimin normal te jetes.

Pasaportat do t’u lejojnë qytetarëve t’u tregojnë rezultateve të testit të koronavirus palëve të treta, si punëdhënësit dhe restoranteve, duke përdorur një kod të përkohshëm QR në telefonin e tyre.

Pasaporta dixhitale e imunitetit synon të zvogëlojë frikën dhe të stimulojë shoqëritë në të gjithë globin të lëvizin me jetën e tyre në mes të pandemisë,” tha Taavet Hinrikus, themeluesi i Transferwise dhe një anëtar i Back to Work, organizata joqeveritare që zhvillon pasaportën.

Vende dhe biznese në të gjithë botën po nxitojnë të zhvillojnë kontrolle të ngjashme imuniteti.

Por, OBSH nuk eshte dakord, pasi keto pasaporta imuniteti nuk japin garanci. Te vetmet qe japin garanci jane zhvillimi i antitrupave dhe vendet duhet te fokusohen ne kete çështje.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje