Studimi i fundit: Imuniteti nga koronavirusi mund të zgjasë deri në 6 muaj

Njerëzit mund të jenë imun ndaj koronavirusit për gjashtë muaj, duke shtruar pyetje nëse ‘pasaportat e imunitetit’ mund të jenë një rrugëdalje nga bllokimi.

Studiuesit nga Universiteti i Amsterdamit testuan 10 burra për katër koronaviruse rregullisht përgjatë 35 viteve.

Katër koronaviruset shkaktojnë ftohjen e zakonshme dhe hulumtimet thanë se kishte “një kohëzgjatje alarmante të shkurtër të imunitetit mbrojtës”, njoftoi The Times.

Ata thanë që pas 12 muajsh, njerëzit shpesh ishin riinfektuar me virusin dhe pas gjashtë muajsh nivelet e antitrupave u ulën ndjeshëm. Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock njoftoi në konferencën në Downing Street të enjten se Qeveria ka nënshkruar një kontratë për 10 milion komplete të testimit të antitrupave.

Ai theksoi shkencën se si njerëzit zhvillojnë imunitet dhe sa zgjat ajo ishte ende duke u studiuar.

Ai konfirmoi që ministrat tashmë po shikojnë një ‘sistem certifikimi’ që do të nënkuptojë njerëzit që janë të sigurt të kthehen në punë dhe të përzihen lirshëm me të tjerët.

Studiuesit e Universitetit të Amsterdamit thanë që testet e antitrupave për të vlerësuar se sa njerëz ishin infektuar do të bëheshin me përdorim të kufizuar./DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje