Kur vjen vala e dytë e koronavirusit? Mbase, po e përjetojmë

Ndaje

Në një email dërguar DW, zëdhënësi i OBSH Christian Lindmeier thotë se “vala e dytë” kur i referohemi pandemisë së koronavirusit, nuk është një term teknik i caktuar.

“Termi në vetvete lidhet me shpërthimet e shpërthimeve të përtërira pas një ulje fillestare të çështjeve. E njëjta gjë, vlen të thuhet edhe për një valë “ të tretë”, shprehet ai.

Ne ndoshta jemi tashmë duke parë atë që mund të bëhet zyrtarisht një valë e dytë e Covid 19. Ka raste të reja në Kinë, Rusi, madje dhe Korenë e Jugut, e cila është vlerësuar shumë për frenimin e valës së parë. Në Gjermani, niveli i riprodhimit të virusit u kthye sërish mbi pragun 1. Teksa Hemisfera Veriore i drejtohet verës, e Greqia dhe Spanja përgatiten për një sezon turistik pavarësisht virusit, vala e dytë e “e famshme” mund të mbërrijë më shpejt nga sa thuhet, sic parashikohej ne një studim të botuar në revistën mjekësore britanike The Lancet në muajin prill.”

Pyetja është, a mund të arrijmë në pikën kur kemi masa të forta të shëndetit publik, ku mund të zbulojmë “ re infektimesh” dhe t`i izolojmë shpejt, pa u kthyer ne modelin e zinxhirit të mëparshëm intensive të infektimeve, “ thotë Ryan. Gripi i tmerrshëm spanjoll I vitit 1918, pati tre valë të mëdha. E dyta solli një mutacion më të fortë të virusit sesa varianti parë.

Tek e treta, forca e sëmundjes kishte rënë, por ajo kurrë nuk u largua plotësisht. Disa virologë sugjerojnë se virusi e humbet fuqinë kur pëson mutacione, dhe për faktin që I duhet të qëndrojnë vazhdimisht në bartës të gjallë për t`u riprodhuar e për të mbijetuar. Sipas njw studimi te vitit 2006, pothuajse të gjithë rastet e gripit A, që prek shpendët dhe gjitarët, janë pasardhës të virusit të 1918-tës./DW

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje