OBSH heq shpresat: Si qëndron e vërteta me praninë e antitrupave në gjak

0Shares
0

Shpresat se testet e antitrupave koronavirus mund të ndihmojnë Mbretërinë e Bashkuar për t’i dhënë fund bllokimit të saj, kanë rënë – pasi Organizata Botërore e Shëndetit nuk e vertetoi kete gje.

Britania e Madhe, ka vendosur testet e antitrupave, që vërtetojnë nëse dikush e ka patur Covid 19, në qendër të një plani për rikthim në jetën normale. Por, ekspertët thonë se ato mund të mos provojnë nëse dikush është i mbrojtur nga riinfektimi. Koordinatori britanik i testimeve ka paralajmëruar po ashtu njerëzit të mos blejnë teste private. Qeveria ka paguar tashmë për tre milion e gjysmë teste antitrupash, por nuk ka gjetur ende një test të besueshëm për tu përdorur dhe nënvizon se nuk do të miratojë përdorimin e çfarëdo testi deri sa të jetë e sigurt se rezultatet e tyre do të jenë të sakta.

Duke folur në Gjenevë, zyrtarët e OBSH, hodhën dyshime mbi përfitimet nga testet e shpejta të serologjisë për shkak të mungesës së provave për imunitet nga koronavirusi. “Shumë shtete sugjerojnë përdorimin e testeve të shpejta serologjike për të kapur atë që ata mendojnë se do të jetë një masë imuniteti. Për momentin, ne nuk kemi asnjë provë se përdorimi i testeve serologjike mund të tregojë se nëse një individ ka imunitet apo është i mbrojtur nga riinfektimi”, thanë zyrtarët. Testet, sipas tyre, do të mund të masin nivelin e seroprevalencës, pra nivelin e antitrupave por kjo nuk do të thotë se një person me anti trupa është imun.

Qeveria ka paguar tashmë për teste të antitrupave tre e gjysmë milion, por ende nuk e ka gjetur një të mjaftueshëm të besueshëm për t’u përdorur – dhe thekson se nuk do të aprovojë përdorimin e ndonjë testi, derisa të jetë i sigurt gjetjet e tij të jetë plotësisht i varur nga.

Profesori John Newton tha se publiku nuk duhet të blejë teste të paprovuara të antitrupave derisa të miratohet një test pune.

BURIMI:BCC/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje