Shpresë në Spanjë, raportohet numri më i ulët të viktimave ditore që nga 24 marsi

0Shares
0

Spanja ka raportuar 605 vdekje të reja nga koronavirusi, raporti më i ulët ditor që nga 23 mars, duke sjellë numrin e përgjithshëm të vdekjeve në vend në 15.843 ndërsa rastet u rritën me 4.576 në gjithsej 157,022 infeksione.

AlJazeera shkruan se në Shtetet e Bashkuara, numri i vdekjeve ka tejkaluar 16.600, me 1.783 vdekje të reja në 24 orë, sipas një raporti nga Universiteti Johns Hopkins.

Sidoqoftë, numri i pacientëve të shtruar në spital të sapoardhur në shtetin më të goditur të Nju Jorkut ka rënë në një rritje prej një përqind, duke ofruar një shkëlqim shprese ndërsa numri i vdekjeve globale është afër 100,000 mes 1.6 milion rasteve. Më shumë se 355,000 njerëz janë shëruar nga sëmundja në të gjithë botën.

Përkundër shenjave të përparimit në disa vende, pandemia vazhdon të marrë masat e saj për ekonomitë. Në SHBA, papunësia pritet të arrijë në 15 përqind këtë muaj.

Në Mbretërinë e Bashkuar, numri i të vdekurve u rrit me 881 brenda 24 orësh, thanë zyrtarët të enjten, pasi kryeministri Boris Johnson u shpërngul nga kujdesi intensiv, por mbeti në spital.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje