Izolimi sjell pasojat e rënda në Hollandë, vidhet piktura e shtrenjtë e Van Gogh

Ndaje

Një pikturë nga Vincent van Gogh me një vlere deri në 5 milion has është vjedhur nga një muze holandez i mbyllur aktualisht për shkak të pandemisë koronavirus.

Hajdutët moren vepren e cila quhet “Kopshti Parsonage’. Ngjarja ndodhi në muzeun Singer Laren, në Laren, rreth orës 3.15 të mëngjesit të së Dielës. Asnjë veper arti tjetër nuk besohet se mungon.

Alarmi i hajdutëve ishte shkaktuar nga hyrja por hajdutët kishin ikur me kohe, ne momentin kur arritën oficerët e policisë.

Gjatë një konference për shtyp të transmetuar në Youtube, drejtori i muzeut, Jan Rudolph de Lorm, tha se ai ishte “jashtëzakonisht i mërzitur” nga humbja e pikturës, e cila ishte marrë hua nga Muzeu i Groninger. Piktura u vodh në ditën kur Van Gogh lindi 167 vjet më parë.

Burimi:The Guardian/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje