Kamatvonesat e energjisë nuk janë falur për pandeminë, ja çfarë thotë drejtori

Ndaje

Kamatëvonesat e energjisë do të falen deri më 31 dhjetor të vitit 2019 dhe nuk bëhet fjalë ëpr kamatvonesat që krijohen përgjatë periudhës së pandemisë, ndryshe nga sa parahiskohet në vendimin e qeverisë.

Fotografia e Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

Drejtori i Divizionit tregtar në OSHEE, Elton Sevrani ka shpjeguar per a2 tv nismën e qeverisë të parashikuar në planin financiar, atë të faljes së kamatëvonesave të energjisë elektrike.

Fotografia e Elton Sevrani

“Falja e kamatëvonesave ka të bëjë me detyrimet që debitorët aktivë kanë për periudhën deri në 31 dhjetor 2019. Çdo lloj detyrimi që lind nga viti 2020 e në vazhdim, duhet paguar”, tha Sevrani.

Sevrani apeloi konsumatorët që të paguajnë energjinë, pasi çdo faturë nga 1 janari i këtij viti e në vijim do të paguhet bashkë me kamatëvonesat. Ai bëri gjithashtu të ditur se kompania ndodhet në vështirësi për shkak të mospagesave të faturave, kryesisht nga biznesi.

Fotografia e Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje