DETAJE/Manovra e Kurtit, mblodhi qeverinë pa LDK dhe hoqi taksën ndaj Serbisë

Qeveria e Kosovës ka mbajtur një mbledhje në të cilën ka miratuar heqjen e tarifës ndaj Serbisë për lëndën e parë. Ndërsa ministrat e Lidhjës Demokratike e Kosovës nuk kanë marrë pjesë në votim.

Gazeta Express mëson nga burimet e saja se Qeveria Kurti ka hequr tarifën për lëndën e parë ndaj mallrave të Serbisë, duke shfrytëzuar votën e Xhelal Sveçlës.

Gjatë votimit Lista serbe ka abstenuar ndërsa LDK’ja nuk kanë marrë pjesë në votim, thonë burimet e Gazetës Express.

Në një nga pika te vendimit të Qeverisë thuhet se deri me 1 prill 2020, Qeveria do të nxjerrë vendim për të shfuqizuar vendimet e 21 nëntorit 2018, dhe për të vendosur masa të reciprocitetit të plotë në marrëdhëniet me Serbinë dhe Bosnjë-Hercegovinën në të gjitha çështjet.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje