“Parate e koncesioneve do te shkojne per studentet dhe arsimin”

Ndaje

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka zhvilluar sot pasdite bashkebisedimin me te rinjte ne Shkoder.

 

Pjese nga fjala e Bashes:

Ajo që po përjetojmë sot nuk karahasohet as me periudhën më të errët të stanoacionit. Raporti i BB thotë se korrupsipni është dyfishuar krahasuar me vitin 2013 dhe është më keq se në vitin 2005

Koha të bëhemi bashkë për ti dhënë zgjidhje probleme dhe pastaj të vëmë në jetë këto zgjidhje. Të kthejmë votën e lirë. Të kthejmë shpresën. Kemi gjithçka që duhet, duhet vetëm një qeveri që punon për mirëqenie. Shqipëri i ka mundësitë ti japë fund krizës, për këtë duhet ta çojmë këtë rrugë deri në fund

Ajo që më ka motivuar për të hyrë në politik, është padrejtësia që shikoja në vend. Lufta ndaj padrejtësisë, është lajtmotivi im. Fundi i padrejtësisë, gjëja më e rëndësishme.

90 % e familjeve shqiptare nën minimumin jetik që duhet të mbështesin edhe studimin e flmijëve. Ne do ta rimbursojmë çdo familje me të ardhura nën minimumin jetik, rimbursim në masën 100%.

Paratë e kontratave të konçensioneve abuzive do të shkojnë për rimbursimin e studimit të studebtëve. PD do ti anullojë këto konçensione

Sistemi aktual i arsimit është primitiv, kjo sepse arsimi dhe rinia janë dështimi më i madh i këtij kryeministri.

Nuk ka pse studentët që mbarojnë degë pa treg pune, të përfundojnë kamarierë. Me një trajnim 1 vjeçar në teknologjinë e kominikimit dhe mund të punojnë me rroga 800 mijë lek.

Stazhe të paguara për 10 mijë studentë dhe kjo është e testuar edhe për mënyrën sesi do të sigurohen paratë.

Ne kemi një qeveri që zhgrryhet në drogë dhe krim, ndaj duhet ta ndryshojmë. Të huajt nuk vijnë të investojnë se këtu iu thonë: hajde se të rreh Rrumi dhe të tjerët. Prandaj nuk vijnë. Investimet e huaja të vetme janë ato të ardhura para 8 vitesh

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje