Anija shqiptare ndërhyn në ujërat e Egjeut, shpëton 111 emigrantë gjatë natës

Ndaje

Anija shqiptare Oriku ka kryer një operacion të vështirë, e cila i ka ardhur në ndihmë autoriteteve të huaja. Konkretisht, mësohet se anija ka shpëtuar 111 emigrantë sirianë, irakenë e palestinezë në detin Egje.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Ministrja e mbrojtjes, Olta Xhaçka, e cila  raporton se emigrantët u shpëtuan gjatë mbrëmjes së djeshme në 3 operacione të ndryshme brenda pak orësh.

Emigrantët lundronin në 2 gomone dhe 1 skaf në ujërat mes Turqisë dhe Greqisë. Pas shpëtimit ata ju dorëzuan Rojës Bregdetare turke për të bërë identifikimin dhe rikthimin e tyre.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje