Tërmeti në Korçë, ministria bën bilancin e dëmeve: Ja sa banorë strehohen në çadra

Ndaje

Tërmetet në Korçë shkaktuan dëme të mëdha, fatmirësisht jo pasoja të rënda në njerëz.

Ministria e Mbrojtjes ka dhënë sot bilancin real të dëmeve. Sipas ministrisë,  nga lëkundjet e tërmetit janë evidentuar 184 banesa të dëmtuara, 60% e të cilave rezulton të pabanuara.

Raportohet se 230 banorë janë strehuar në çadrat kolektive të ngritura nga EC dhë FA, 160 në Floq, 40 në Vidovë dhe 30 në Qafzës.

Në Floq funksionon shërbimi shëndetësor 24 orë. Janë furnizuar me ushqime dhe ujë banoret. Janë siguruar zonat e prekura me forca policore. Deri më tani raportohet për 8 kabina elektrike te dëmtuara nga tërmetet, 7 të cilave të riparuara”, sqaron Ministria.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje