Demokratët marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, çfarë do të thotë kjo për të ardhmen e Trump

Demokratët  kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e 6 nëntorit, që sollën një goditje ndaj Presidentit Donald Trump. Duke marrë kontrollin e Dhomës të Kongresit për herë të parë në tetë vjet, demokratët do të lejohen të pengojnë axhendën e presidentit.

Votimi i së martës shihej si një referendum për një president polarizues, edhe pse ai nuk është gati për rizgjedhje deri në vitin 2020.

Zgjedhjet konfirmojnë një prirje historike për partinë që nuk është në Shtëpinë e Bardhë për të fituar poste të rëndësishme në mes të udhëheqjes të presidentit aktual.

Kryetarja e Partisë Demokratike të Shtetit, Nancy Pelosi, një pozicion që ajo mbajti nga viti 2007 deri në vitin 2011, iu tha mbështetësve në Uashington: “Faleminderit, nesër do të jetë një ditë e re në Amerikë”.

INFORMACIONE PËR ZGJEDHJET 

Këto zgjedhje në SHBA për vitin 2018 bëhen në më pak se 24 orë dhe të dy republikanët dhe demokratët konkurrojnë për kontrollin e Kongresit.

Rritja e pjesëmarrjes së votuesve ka të ngjarë të jetë një reflektim i pikave të larta për këto zgjedhje, të cilat shumë nga e majta e konsiderojnë një referendum mbi Donald Trump.

Demokratët po konkurrojnë për të fituar shumicën e Dhomës së Përfaqësuesve, duke fituar 24 vende nga 435.

Çfarë do të thonë këto zgjedhje për peizazhin e përgjithshëm politik amerikan?

Zgjedhjet afatmesme mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në peizazhin e përgjithshëm politik të SHBA.

Me kontrollin e Kongresit që lëkundet në të dyja anët, secila palë mund të ketë përparësi të kalojë axhendat e tyre legjislative – ose të bllokojë axhendat e kundërta dhe kandidatët e Gjykatës Supreme të presidentit të mos konfirmohen.

Çfarë efekti do të ketë zgjedhjet afatmesme të vitit 2018 për të ardhmen e presidencës së Trump-it

Disa nga axhendat kryesore të Z. Trump dhe premtimet e fushatës mund të ringjallen nëse republikanët do të mbanin kontrollin e Kongresit.

Republikanët mund të bëjnë një përpjekje tjetër të shfuqizimit nëse partia duhet të mbajë shumicën në të dy dhomat .

Por më e rëndësishmja,  demokratët morën kontrollin e Shtëpisë, dhe kjo u lejon  atyre të nisin procedurat e fajësimit kundër z. Trump – diçka që presidenti është shumë i zellshëm për të shmangur.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje