Sulm me thikë në Paris, 1 i vdekur dhe 2 të plagosur

Ndaje

Një person është vrarë dhe dy të tjerë kanë mbetur të plagosur rëndë pas një sulmi me thikë në periferi të Parisit të Trappes. Agresori gjithashtu sulmoi dhe policinë.

Sipas policisë, situata është “neutralizuar” pa shtuar detaje të mëtejshme. Nuk kishte asnjë konfirmim të menjëhershëm zyrtar të sulmit të enjten në mëngjes, por policia shkruajti në Twitter se një operacion ishte duke u zhvilluar në Trappes, me një kordon të sigurisë në vend.

Ai kishte bërtitur “Allahu Akbar” sipas mediave lokale .Gazeta La Parisien  tha se i dyshuari kishte qenë i njohur për policinë që nga viti 2016 si një “terrorist” dhe ishte i armatosur me “disa thika”.

Kanali i lajmeve franceze BFM njoftoi se sulmuesi ishte strehuar në një shtëpi para se ai të qëllohej nga policia.

“Arsyeja e sulmit dhe identiteti i tij ende nuk dihen dhe po shihen,” Trappes është një periferi relativisht e varfër e vendosur në një zonë të përgjithshme në perëndim të Parisit.

Burimi:The Independent

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje