“Bomba” e Panaritit: Rama nuk shpall gjendjen e jashtëzakonshme për çështje faturash, ju luta kryeministrit për…

Ndaje

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Repolitix” në Report Tv, ish-ministri i Mbrojtjes Edmond Panariti ka pasqyruar shkaqet e vërteta të përmbytjeve masive që po ndodhin në vend. Panariti është shprehur se kryeministri Rama nuk e shpall gjendjen e emergjencës, pasi meraku i tij i vetëm janë faturat. “E gjithë Shqipëria është nën ujë. Nëse shpallet gjendja e emergjencës të derivojnë edhe angazhimet që ka qeveria. Kjo ka të bëjë edhe me fondet. Mund të mbyllësh edhe sytë dhe të mos e shpallësh. Nuk shpallet, pasi bëhen llogari faturash, pasi mendohet se po e shpalla ka edhe faturë, ka edhe përgjegjësi për t’u përgjigjur. Por nëse e shpall mund t’i dërgosh një faturë edhe Brukselit, mund të ndihmojnë edhe donatorët”, tha Panariti. Shkaqet kryesore të kësaj situate të krijuar, sipas ish-ministrit të Bujqësisë janë edhe shfrytëzimi i shtretërve të lumenjve për inerte pa kriter, si dhe menaxhimi i keq i kanaleve kulluese. “Unë kam firmosur urdhër për ndalimin e shfrytëzimit të lumenjve, por nuk u zbatuan. Edhe në Vjosë ka firma që shfrytëzojnë. Ju luta Ramës, i thashë mos e decentralizoni sistemin, pasi një kanal kullues kalon në dy apo tre bashki, ato janë arterie kombëtare dhe ato ia lënë përgjegjësinë njëri tjetrit” deklaroi Panariti.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje