Zjarret po djegin Shqipërinë, Bushati i kërkon ndihmë homologut grek

Ndaje

Situata kritike me zjarret në vend, sipërfaqe të tëra që po shkrumbohen perdite dhe ne shume raste pamundesia per nderhyrje me mjetet e duhura ka bere qe autoritetet perpos apelimit per ndergjegjesim, te kerkojne ndihmen e fqinjeve.
Burime nga Ministria e Jashtme konfirmojne se Ministri Bushati ka kontaktuar me homologun e tij grek dhe i ka kerkuar ndihme Greqise per avion per shuarjen e flakeve.
Mesohet se pas bisedes ai ka marre mbeshtetjen e homologut te vendit fiqnj. “Duke siguruar mbeshtetjen e tyre do te nisen 2 avion zjarrfikes nga Korfuzi per te ndihmuar perpjekjet e zjarrfikeseve shqiptare”- njofton ministria.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje