Henze: Calavera e Rama të paguajnë nga xhepi dëmshpërblimet për 40 mijë ankimuesit në Gjykatën e Lartë

Ndaje

I njohur për kontributin e tij dhe interesimin ndaj situatave të ndryshme në Shqipëri, Martin Henze, zyrtar i Këshillit Ekonomik (Wirtschaftsrat) pranë CDU përveç qeverisë Rama kritikon ashpër për mungesë realizmi edhe drejtoren për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Europian znj. Ruz Calavera.

Kjo e fundit foli në samitin e Poznanit për zbatim të ligjeve në Shqipëri e për sistem të konsoliduar.Kush ka vizione të tilla thotë Henze për Calaveran lipset të vizitohet tek mjeku.

Në një reagim të gjatë në rrjetin e tij në LinkedIN, Henze thotë se në Shqipëri qeverinë e ka kapur mafia dhe gjyqësorin e ka kapur qeveria.

Gjykatat janë të pezulluara e prokurorët janë nën urdhra politikë dhe nuk hetojnë.
Parlamenti nuk funksionon dhe qeveria bën votime antikushtetuese në 30 qershor.
Komisioni Europian duhet të reagojë dhe roli i znj Calavera të hetohet”,-thotë ai më tej.

SHKRIMI I PLOTE 

Genoveva Ruiz Calavera, Drejtore për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme të Politikave Evropiane të Fqinjësisë dhe Zgjerimit të Komisionit Evropian dhe Shefe e Misionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM) në Shqipëri, deklaroi gjatë një Samiti të Procesit të Berlinit në Poznań të Polonisë që ajo donte të shihte “njerëzit në burg” në Shqipëri si dëshmi të një gjyqësori të pavarur.

Ne citojmë Znj. Clavera nga një intervistë:

“Me këtë proces, që unë besoj se po shkon në drejtimin e duhur, do të kemi një gjyqësor të pavarur. Shqipëria do të jetë në një pozicion fantastik për të kompensuar kohën e humbur deri tani. Tani kur po negociojmë për anëtarësim, ne kërkojmë tregues. Kjo do të thotë që ne duam të shohim se zbatohen ligjet, ne duam t’i shohim njerëzit në burg, që asetet kriminale të konfiskohen dhe ne duam të kemi dëshmi të mjaftueshme, jo vetëm ligje, për të demonstruar se sistemi ka qenë konsoliduar. “

Është e paqartë se çfarë nënkupton Ruiz Calavera me “zbatimin” e ligjeve. Cila është situata aktuale dhe e pamohueshme në Shqipëri?

1. Gjykata Kushtetuese është pezulluar nga qeveria Rama për 1.5 vjet. Sfondi i supozuar ishte se të gjithë gjyqtarët kushtetues janë të korruptuar. Sektori më i korruptuar, sektori shtetëror, zyra e prokurorit publik është gjithashtu aktive.

2. Paralelisht, e njëjta u iniciua me Gjykatën Supreme, e cila gjithashtu është joaktive. Nuk është iniciuar asnjë zgjidhje e përkohshme për tranzicionin deri në zëvendësimin. Çfarë do të thotë kjo për sundimin e ligjit në Shqipëri? Nuk ka siguri ligjore, asnjë sistem ligjor funksional. Qeveria e tanishme, e pakontrolluar, mund të nxjerrë ligje antikushtetuese dhe, siç është rasti, më 30 qershor 2019, përkundër dekretit kushtetues të Presidentit të Republikës, zbatojnë zgjedhje jokushtetuese duke përdorur paratë e taksapaguesve evropianë. Si rezultat, reforma gjyqësore ka dështuar, ka eliminuar sundimin e ligjit.

3) Për shkak se sundimi i ligjit është shfuqizuar, parlamenti nuk ka mjete kontrolli, nuk mund të ushtrojë kontroll ligjor mbi qeverinë, legjislacionin dhe administratën. Kjo është arsyeja pse parlamenti ka qenë jofunksional për 1,5 vjet. Një tjetër rezultat i reformës gjyqësore.

4. Sipas vlerësimeve ndërkombëtare, administrata e qeverisë është shumë e korruptuar dhe partia qeverisëse dhe qeveria e Ramës janë akuzuar për vitet e manipulimit masiv të zgjedhjeve në zgjedhjet parlamentare të vitit 2017. Gazeta Bild, Spiegel, Zëri i Amerikës raporton dhe tregon regjistrime autentike të manipulimeve zgjedhore të anëtarëve të qeverisë dhe mafies, gazeta Bild shpjegon: “Pse duhet mafia të kryejë hetime penale kundër vetes .

Si mundet një qeveri e tillë të kryejë një reformë gjyqësore nën këto kushte, si mundet një reformë gjyqësore të jetë “në rrugën e duhur” nëse sistemi ligjor ka qenë jofunksional për rreth 1.5 vjet? Për ata qe nuk i shohin keto gkera, duhet të shkojnë të vizitohen tek mjeku.

Si rezultat, BE-ja tani duhet të reagojë, dhe njerëzit si znj. Calavera duhet gjithashtu të merren në pyetje.

Kushdo që bën vlerësime të tilla kundër këtij sfondi objektiv, financuar nga taksapaguesi europian, siç është “reforma gjyqësore në Shqipëri është në rrugë të mbarë”, duhet të mbajë gjithashtu çështjen e heqjes së demokracisë parlamentare dhe sundimit të ligjit.

E gjithë reforma ligjore është joprofesionale dhe organizohet në mënyrë të pasaktë, rezultati është katastrofik dhe gjithashtu neutralizon çdo besim që populli shqiptar mund të ketë në BE.

Është e kuptueshme që ne nuk mund të kërkojmë nga njëra anë demokracinë dhe sundimin e ligjit dhe, nga ana tjetër, të lejojmë një “qeveri mafia”, siç thotë gazeta Bild, të përdorë paratë e taksapaguesve evropianë për mosfunksionim të sistemit gjyqësor në Shqipëri . Për më tepër, në këtë kontekst lind edhe çështja se si duhet të funksionojë një sistem ligjor nëse administrata e qeverisë vuan edhe më shumë nga korrupsioni që nga viti 2013, atëherë si duhet të funksionojë një sistem ligjor?

Ndërkohë, vetëm Gjykata Supreme ka rreth 40,000 raste të pazgjidhura. Shumë raste juridike ka gjasa të jenë të parashkruara. Edhe në qoftë se gjykatat, nesër teorikisht, do të vidhnin përsëri në veprim, do të duhej vite, për shkak të rasteve të vjetra, që të dilnin përsëri nga ky shtet jofunksional.

Do të jetë interesante të shohësh se kush do të paguajë një ditë për dëmet në rastet e përkohshme në Gjykatën Supreme, Z. Rama apo Calavera, apo jo?

Kryeministri Rama, i cili politikisht e ka eleminuar në mënyrë thelbërore sundimin e ligjit dhe sistemin demokratik në Shqipëri, i cili është politikisht përgjegjës për rritjen masive të trafikut të drogës në BE, prodhimin e drogës në Shqipëri dhe korrupsionin në Shqipëri që nga marrja e qeverisë së tij, tani është gjithashtu përgjegjës politikisht, për manipulimet masive të zgjedhjeve parlamentare në 2017, pasi gazeta gjermane Bild und Spiegel kane regjistruar shërbimet e sigurisë, që dokumenton koordinimin dhe zbatimin e mes mafias dhe përfaqësuesve të partisë në pushtet Rama, paraqet një problem.

Pavarësisht nga udhëzimet kushtetuese të presidentit për të shtyrë zgjedhjet lokale më 30 qershor 2019, një zgjedhje ndoshta e paligjshme u mbajt, pasi që një gjykatë kushtetuese nuk ekziston, nuk kishte asnjë mënyrë për të parandaluar këto zgjedhje.

Pas zgjedhjeve të paligjshme komunale, anëtarët e Komisionit Zgjedhor, mes tyre Z. Paloka dhe Profesor Plasari dhe familjet e tyre, të cilët po kërkojnë një hetim të pavarur dhe gjithëpërfshirës të këtyre zgjedhjeve të paligjshme, tani po vihen nën presion masiv të grupeve kriminale nga Shqipëria .

Këtu, gjithashtu, lind pyetja se cili vend dhe çfarë niveli të realitetit znj. Ruiz Calavera flet.

Është gjithashtu e rëndësishme për komunitetin ndërkombëtar të dijë se deri në ç’masë z. Rama, Lleshaj, Balla dhe Veliaj janë të përfshirë në votat për manipulimin e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2017, pavarësisht a janë financuar nga mafia?

Shqiptarët tani duhet të vendosin se çfarë duan. A dëshirojnë të vazhdojnë kështu me zotin Rama apo ata duan një të ardhme përmes ndryshimeve politike, në liri, paqe, drejtësi dhe drejtësi mes qeverive dhe kombeve të civilizuara brenda BE-së. Tregimi në një demokraci funksionale është zgjedhja. Sigurisht, në këtë situatë emergjente, një dorëheqje e menjëhershme e qeverisë së Rama, krijimi i një qeverie kalimtare, rivendosja e sundimit të ligjit dhe mbajtja e zgjedhjeve të lira, sekrete, demokratike parlamentare dhe lokale është një opsion pa alternativë. Kombi shqiptar tani duhet të vendosë të ardhmen e saj në mënyrë demokratike përmes zgjedhjeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Loading...

Leni një përgjigje