Sulmohet WhatsApp, përdoruesit të kenë kujdes në vazhdim

Ndaje

Hakerat kanë sulmuar në distancë softuerin e mbikqyrjes në faqe dhe pajisje të tjera duke u futur në mesazhet e  WhatsApp.

WhatsApp, e cila është në pronësi të Facebook, tha se sulmi kishte në shënjestër një “numër të zgjedhur” të përdoruesve dhe ishte orkestruar nga “një aktor i avancuar kibernetik”.

Sulmi u zhvillua nga firma izraelite e sigurisë NSO Group, sipas një raporti në Financial Times.

Të hënën, WhatsApp u bëri thirrje të gjithë përdoruesve të saj  që të përditësojnë aplikacionet e tyre si një masë paraprake shtesë. Sulmi u zbulua së pari në fillim të këtij muaji.

Hakerat hynë në aplikacion duke përdorur funksionin e thirrjes zanore të ËhatsApp për të thirrur pajisjen e një objektivi. Edhe nëse thirrja nuk është marrë, do të instalohet softueri i mbikqyrjes dhe, siç raportoi FT, ajo shpesh zhduket nga regjistri i thirrjes së pajisjes.

WhatsApp i tha BBC-së se  ekipi i tij i sigurisë ishte i pari që identifikoi problemin dhe ndau këtë informacion me grupet e të drejtave të njeriut, shitësit e zgjedhur të sigurisë dhe Departamentin e Drejtësisë të SHBA.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Loading...

Leni një përgjigje