Tag: sistemi

Basha propozon reformë radikale të sistemit zgjedhor: “Qeveria kalimtare garante për...

Kryedemokrati Lulzim Basha propozon reformë radikale të sistemit zgjedhor. Në një takim me të rinj dhe intelektualë Basha ka prezantuar platformën për reformimin e...

DETAJE/Prova se si manipulohen votat, ministrat e Rilindjes ndërhynë deri tek...

Emisioni “Opinion” mbremjen e djeshme postoi një pyetje në faqen online se cili është ministri më i njohur i qeverisë, por shifrat kanë qenë...

Inspektorëve të Tatimeve do t’u vihet GPS, zbulohen risitë në punën...

Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve Znj.Delina Ibrahimaj, bëri publike dje prioritetet e Administratës Tatimore për vitin 2020. Ibrahimaj sqaroi se “Zbatimi i Planit Operacional 2020 ka...

Nuk ekziston vetëm ‘Toka’, austronatët zbulojnë motrën e planetit tonë

Austronatet që përdorin Satelitin e Anketës Exoplanet Transituese të NASA-s (TESS) kanë zbuluar planetin e parë të përmasave të Tokës. Kjo është e rëndësishme...

DETAJE/Japonia më e rrezikuara nga tërmetet, por ja si përgatitet mos...

Duke marrë parasysh sa shpesh bien tërmete në Japoni, të gjitha godinat kanë njëfarë mbrojtjeje nga lëkundjet. Shtëpitë në Japoni ndërtohen sipas një kodi...

“Dosjet janë bërë pirg”, Meta i ashpër me drejtësinë: Nuk ka...

Teksa të gjithë flasin për sistemin e drejtësisë, dhe Presidenti Ilir Meta ka reaguar së fundmi, duke bërë dhe një apel të rëndësishëm. Presidenti flet...

Ish-deputetja skeptike për sistemin e ri tatimor: Do të prodhojë kosto...

Ish-deputetja e  PD, Jorida Tabaku ka marrë sërish në analizë sistemin e ri që qeveria kërkon të implementojë për tatimet. Në një shënim në...

“Cfarë po ndodh me sistemin e Thesarit”, Tabaku: Nuk funksionon online…

Ish-deputetja demokrate, Jorida Tabaku, ngre pyetjen se çfarë është duke ndodhur me sistemin e thesarit. Përmes një postimi në “Facebook” Tabaku pohon se tenderat nuk...

Provimet e maturës, ndryshon metoda e korrigjimit të tezave

Provimet e Maturës Shtetërore nuk do të korrigjohen më në letër. Sipas informacioneve zyrtare, këtë vit pyetjet më alternativë do të vlerësohen elektronikisht, me...

‘Vetting’ dhe për bizneset, hapet tenderi 15 mln euro për përgjimin...

Kontrolli i faturave, tatimet do ndërtojnë një sistem të ri për të ulur evazionin dhe gjurmuar pasuritë e tatimpaguesve duke hapur tenderin prej 15...