Tag: SHQIPERI

Greqia kërkesë Shqipërisë: Të bashkohemi kundër drogës

Shteti grek i ka kërkuar bashkëpunim shtetit shqiptar në luftën kundër trafikimit të lëndëve narkotike. Këtë kërkesë e ka bërë ministri i Mbrojtjes së...

Presioni i qeverisë italiane, ç’po ndodh me Call Centerat në Shqipëri?

Nën presionin e qeverisë italiane, e cila shtrëngoi masat për delokalizimin e aktivitetit të call center në vendet jashtë BE-së, përfshi Shqipërinë, kompanitë call...

24 ORË/ Shqipëria përfshihet nga zjarret, 9 vatra

Në fshatin Dragobi, Tropojë, ka rënë zjarr në një sipërfaqe me shkurre dhe pisha në parkun natyror të Valbonës. Zjarrfikëset e kanë pasur të...

Tmerri i flakëve rrethon Shqipërinë, ja sa vatra zjarri u hapën...

Zjarret po rrethojnë çdo ditë e më tepër Shqipërinë. Vetëm një ditë pasi zjarri në Tepelenë u shua, sot në mezditë rinisi sërish. Përgjatë orëve të...

SHIFRA TRONDITËSE/ Shqipëria, vendi ku njerëzit preferojnë të vetëvriten

Për vitin 2016 sipas të dhënave të INSTAT personat e vrarë nga të tjerët ishin 85 gjithsej, ndërsa personat që kishin vrarë vetën në...

Kukan: Një hap përpara falë marrëveshjes pozitë-opozitë

Kryetari i Delegacionit të Parlamentit Europian ka dhënë një intervistë për DË, në lidhje me zgjedhjet parlamentare në Shqipëri. Kukan mendon se zgjedhjet në Shqipëri...

Historia e “bakshishit”: Si veprohet në Shqipëri dhe në vendet evropiane

Kur udhëton ndonjëherë është e vështirë për të ditur nëse duhet të lësh bakshish apo jo. Zakonet ndryshojnë nga njëri vend tek tjetri dhe pavarësisht...

GRAFIKËT/ Shqipëria dhe Estonia kryesojnë Europën për rritjen e çmimeve

Inflacioni në Shqipërisë sipas metodologjisë së Eurostat ka pësuar rritjen më të madhe në rang europian edhe në muajin maj 2017. INSTAT publikoi sot...