Tag: Rajoni

Vendoset data e takimit në Shtëpinë e Bardhë, liderët e Kosovës...

I dërguari special i administratës së Trump për dialogun Kosovë-Serbi Richard Grenell tha se udhëheqësit e dy vendeve do të takohen në Shtëpinë e...

Rritja e rasteve, BE mund t’i mbajë mbyllur kufijtë për Ballkanin...

Kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian mund të mbeten të mbyllur për qytetarët e Kosovës dhe vendeve tjera të rajonit të Ballkanit Perëndimor, edhe...

1879/Kabineti qeveritar i Romës atij të Athinës: Ruajtja e kombësisë shqiptare...

“Le Globe” ka botuar, të martën e 26 gushtit 1879, në ballinë, një shkrim në lidhje me qarkoren e kabinetit qeveritar të Romës për atë...

Zhvendoset epiqendra e tërmeteve, goditjet që u shënuan gjatë orëve të...

Tërmetet tashmë po vijojnë të godasin rajonin dhe më gjerë, duke shkuar deri në Turqi. Së fundmi janë shënuar dy tërmete në Turqi dhe...

“Jo ndryshim kufijsh, Merkel mbron trashëgiminë e saj në Ballkan”

Konferenca e Ballkanit që zhvillohet të hënën në Berlin ka tërhequr fort vëmendjen e shtypit gjerman. Mjaft gazeta i kushtojnë vëmendje sidomos çështjes së...

A do të ketë ‘Pranverë Ballkanike’?

Jean-Arnault Dérens, në një artikull ka marrë në analizë gjithë situatën në të cilën ndodhen vendet e Ballkanit, përfshi këtu edhe Shqipërinë. Duke patur parasysh situatën...

DW: Shqipërisë i ka dalë nami si “Kolumbia e Europës”, reformat...

Viti 2018 për Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë, Malin e Zi, Serbinë, Bosnje-Hercegovinën mund të quhet çdo gjë tjetër, por jo vit suksesi. Vërtet që Shqipëria...

Korrigjimi i kufijve me Serbinë, Haradinaj: Kush luan me kufi, i...

Pak para disa orësh, përfundoi dhe mbledhja e Këshillit të Sigurisë serbe. Pas takimit, ka folur për mediat drejtori i zyrës për Kosovën në...

Të ndalohen emigrantët në Evropë, Gjermani-Itali- Austri në një qëndrim të...

Austria, Gjermania e Italia kanë arritur një marrëveshje për të ndaluar nisjen e emigrantëve dhe të zbarkimeve në Europë, në mënyrë që në Kontinentin...

VIDEO/ BB: Shqipërisë i duhen 60 vjet që të arrijë të...

Vendet e Ballkanit Perëndimor përfshirë edhe Shqipërinë do të duan edhe gjashtë dekada të tjera që niveli i të ardhurave të kapë nivelin e...