Zhvendoset epiqendra e tërmeteve, goditjet që u shënuan gjatë orëve të fundit

Ndaje

Tërmetet tashmë po vijojnë të godasin rajonin dhe më gjerë, duke shkuar deri në Turqi. Së fundmi janë shënuar dy tërmete në Turqi dhe në Greqi.

Në Kretë, tërmeti u shënua mbrëmë rreth orës 10 të darkës me magnitudë 5.4, ndërsa në Manisa të Turqisë me magnitudë 4.8. Nuk raportohet për njerëz të lënduar, por vetëm dëmë materiale.

Ndërkohë kujtojmë se pak ditë më parë termeti goditi Firencen, ku vetëm brenda 12 orëve u regjistruan 36 lëkundje.

Studiuesit kanë thënë se rajonet më të ekspozuara të kontinentit ndaj lëkundjeve sizmike, përfshijnë Shqipërinë, Italinë, Greqinë, Bullgarinë, Rumaninë dhe Turqinë dhe ajo qe kane keshilluar ekspertet eshte sigurimi i banesave dhe mesimi me faktin se here pas here do te kemi lekundje.

//DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje