Tag: punesimi

Gjermania kërkon punëtorë nga Ballkani, hapet qendra për njohjen e diplomave

Gjermania ka nevojë për fuqi të huaj punëtore, ndaj qeveria po përshpejton procesin e ardhjes së ekspertëve të huaj. Në Bonn është hapur një...

DETAJE/Pas burrit në burg dhe gruaja për mashtrim, 200 mijë €...

Migena Kajolli është arrestuar nga ana e policisë së Fierit për shkak se është dënuar me vendim të formës së prerë nga ana e...

DENONCIMI/”800 punonjës të fabrikës mbeten në rrugë, Gjici dhe kryegjykatësi festojnë...

Ditëve të fundit është raportuar për mbylljen e një fabrike ku ishin të punësuar rreth 800 punonjës. Bëhet fjalë për fabrikën e pasurimit të...

Protesta për mbylljen e rafinerisë, Bankers jep sqarime: “Tosk Energji” nuk...

Një incident ka ndodhur dje në Ballsh, ku disa punonjës të Tosk Energji kanë protestuar për shkak të mbylljës së një rafinerie nafte. Bankers Petroleum...

Parku gjigand i Disneyland në kërkim të princave dhe princeshave, kriteret...

Disneyland Paris është duke kërkuar për princa dhe princesha të reja për t'i punësuar në park gjatë verës. Parku gjigand ka nevojë për 50 njerëz...

Shqipëria kryeson rajonin për të punësuarit pa sigurime

Në Shqipëri rreth 37 për qind e të punësuarve janë në të zezë. Banka Botërore në bashkëpunim me nismën e Vienës në raportin e...

Konkurrimet në DAP, denoncuesi: A mban përgjegjësi njeri për talljet që...

Në një mesazh të publikuar nga ish-kryeministri Berisha, një i ri ka denoncuar konkurrimet që bëhen tek DAP për të fituar një vend pune. Sipas...

Mjekëve dhe infermierëve ‘u shtrëngohet laku’, nuk do tu lejohet më...

Ndërsa numri i mjekëve dhe infermierëve në Shqipëri po pëson tkurrje, nga emigrimi kryesisht në Europë (Gjermani) ku ka pozicione pune joshëse, një ndryshim...

Trajnime pafund por jo punësim, ja sa persona arrijne të gjejnë...

Shërbimi i Kombëtar i Punësimit në Shqipëri përveç se ndërmjetëson punëdhënësit dhe punëmarrësit, ofron trajnim për të papunët e regjistruar, por efektiviteti i këtyre...

Ja 5 fakte pse në Shqipëri nuk është rritur punësimi, por...

Jorida Tabaku tregon 5 fakte pse në Shqipëri nuk është rritur punësimi, por propaganda qeveritare. Sipas n/kryetares së Komisionit të Ekonomisë, për herë të parë,...