Tag: nobel

Kosova vendos të bojkotojë ceremoninë e Nobelit për Peter Handke, thirrja...

Kosova ka vendosur të bojkotojë pjesmarrjen në ceremoninë e dhënies së Çmimit Nobel për Letërsi në vitin 2019, ndaj shkrimtarit austriak Peter Handke. Ka qenë...

”Nobel”-i për dikë që mbronte autorin e tmerreve në Europë”, Basha:...

Edhe kryetari i PD, Lulzim Basha i është bashkuar qëndrimit të shumë personazheve të njohur ndaj fituesit të Nobelit në Letërsi, Peter Hendke. Ne një...

Fituesi i “Nobel”-it për Letërsi përshëndet serbët: E ndiej gëzimin tuaj...

Peter Hendke fitoi Nobelin në Letèrsi, por ky çmim nuk u duartrokit fort nga pjesa më e madhe e libradashësve apo njerezve të apasionuar...

Nobel-in në Mjekësi e fitojnë tre shkencëtarë, zbulimi i tyre lidhet...

Këtë vit Nobelin në mjekësi e fituan tre shkenctarët,  William Kaelin, Peter Ratcliffe dhe Gregg Semenza. Të tre së bashku zbuluan se si qelizat...

Pas marrëveshjes së arritur, Tsipras dhe Zaev nominohen për çmimin Nobel...

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev janë nominuar për Çmimin Nobel të Paqes 2019. Liderët e grupit socialist dhe...

‘Nobel’-i për Paqen, çmimi shkon për aktivistët kundër dhunës seksuale në...

Çmimi Nobel i Paqes 2018 është dhënë për dy aktivistët kundër përdhunimit në luftë, për Nadia Murad dhe Denis Mukwege. Murad është një irakaine, e...

New York Times ngre pikëpyetjen: Pse nuk i jepet çmimi “Nobel”,...

Gazeta e njohur amerikane New York Times i ka kushtuar një shkrim shkrimtarit Ismail Kadare. Kritikja e letërsisë Cynthia Haven ngre pikëpyetje se pse...