Dalin dokumentet, si Gramoz Ruci përgjoi ambasadorin amerikan Rajerson

0Shares
0

Gramoz Ruçi, ish-ministër i Punëve të Brendshme në vitin 1991, sot kryetar parlamenti dhe figurë kryesore e Partisë Socialiste ka urdhëruar përgjimin e zyrtarëve të lartë të Ambasadës Amerikane në Tiranë në vitin 1991.

Dokumentet e publikuara nga Genc Sejko në Facebook, tregojnë se si ai ka përgjuar ambasadorin e atëhershëm amerikan Rajerson dhe zyratrë të tjerë të ambasadës amerikane që në atë kohë qëdnronte tek hotel Dajti, një qendër e sigurimit të shtetit dhe me sistem përgjimi ambiental.

Këtë shkresë, Ruçi si ministër i Brendshme ia dërgonte materialin e përgjuar Ramiz Alisë, më 13 maj 1991, ku asokohe Partia e Punës sapo kishte dalë fituese nga zgjedhjet e 31 marsit 1991 dhe kryeministër ishte Fatos Nano. “Për disa biseda telefonike të përfaqësuesve të ambasadës amerikane në Tiranë“-thuhet në kokën e dokumentit, që vijon me bisedën.

Ëilliam Reyerson, përfaqësuesi i Ambasadës Amerikane në Tiranë, në bisedën telefonike që zhvillon me qendrën me një person me emrin Bob, ndërmjet të tjerave i thotë:

“A mund t’ju ngarkoj juve me një detyrë për Ëorrenin? Pasi së shpejti do të ha darkë me disa nga anëtarët e Partisë Republikane. Sapo kam ardhur nga një takim me Ramiz Alinë për rreth një orë e një çerek dhe shprehu një interesim të madh. Asnjë sekret për situatën në të cilën janë, interesimi i tij qe për atë që ne kemi në dijeni në këtë kuptim. Kaq mund t’ju them dhe t’i thashë sa për t’ju vënë në dijeni.”.

Bashkëbiseduesi i përgjgijet: “Në rregull, shumë mirë, vetëm kaq”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërsa Larry Roeder, misionar në ambasadën amerikane në Tiranë, në bisedën telefonik që zhvillon me bashkëshorten e tij, Maney, në SHBA, ndërmjet të tjerave i thotë:

“Parlamenti i pezulloi punimet…

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje