SHBA dhuron 29 mije teste, Shqiperia ben numrin minimal te tamponeve

0Shares
0

Qeveria amerikane ka dhuruar sot 29 mije teste te tjera per qeverine shqiptare.

”USAID/Albania dorëzoi 29,000 komplete testimi në Institutin e Shëndetit Publik, si pjesë e ndihmës së Shteteve të Bashkuara për Shqipërinë, në përgjigje të pandemisë së COVID-19. Që nga shpërthimi i pandemisë, qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka angazhuar më shumë se 1.5 miliard dollarë ndihmë nëpërmjet Departamentit të Shtetit dhe USAID, posaçërisht me qëllimin për të luftuar pandeminë”, thuhet ne nje njoftim te ambasades amerikane.

Qeveria e Tiranes eshte kritikuar ne menyre te vazhdueshme per numrin e ulet te testeve. Nje nder arsyet se pse kishte nje numer te vogel tamponesh pergjate gjithe pandemise ishin edhe kapacitetet e uleta te ministrise dhe ISHP per keto teste.

Kjo i ka kushtuar qytetareve shqiptare te cilet po vuajne keto dite nje shtim te madh te infeksoneve dhe viktimave nga koronavirusi./DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje