Presidenti Ilir Meta: Parlamenti nuk ka legjitimitet per ndryshime kushtetuese

Ndaje

Presidenti Ilir Meta tha sot se Parlamenti nuk eshte legjitim per te bere ndryshime kushtetuese dhe cfaredo ndryshimi qe mund te bejne nuk do te njihet.

Ne nje konference per shtyp ai tha se Parlamenti ka vetem 122 deputete nga 140 qe eshte edhe kushti kushtetues.

“Ndryshimet kushtetuese mund te behen vetem me nje dakordesi totale me nje parlament me 140 vota”, tha Meta.

Ne vijim ai tha se cdo ndryshim duhet te behet ne menyre sa me konsensuale ndersa rha se ndeyshimet e votuara ne kuvend prishi  marreveshjen e 5 qershorit.

“Ndryshimet Kushtetuese zerojnë marrëveshjen e 5 qershorit. Ndryshimet kushtetuese që synohen të realizohen të njëanshme e antikushtetuese janë në kundërshtim të plotë me Komisionin e Venecias.

Parlamenti nuk ka legjitimitetin kushtetues e politik për të realizuar ndryshimet kushtetuese”, deklaroi Presidenti Meta.

LIVE – Komunikimi javor me mediat

Publiée par Ilir Meta sur Jeudi 16 juillet 2020

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje