Greqia hap plazhet të shtunën, disa nga rregullat e rrepta që do të aplikohen

Ndaje

Mbrojtja Civile e Greqisë njoftoi të Mërkurën se plazhet e organizuara me cadra dhe çadra dielli do të hapen përsëri për publikun që nga e Shtuna, 16 maj 2020. Dhe ky është një vendim shumë i mirë pasi priten temperatura deri në 38-40 gradë Celsius ne fundjavë.

Bazuar në parashikimet meteorologjike, të dhënat epidemiologjike, por edhe sugjerimin e Komitetit kompetent të Sëmundjeve Infektive, është vendosur hapja e 515 plazheve të organizuara në të gjithë vendin në orën 8:00 të mëngjesit të Shtunën, 16 maj, tha Mbrojtja Civile në një deklaratë.

Sidoqoftë, për shkak të pandemisë, një sërë rregullash në lidhje me distancimin shoqëror do të duhet të zbatohet, pavarësisht nëse plazhet e organizuara janë të mbyllura apo jo.

Këto rregulla janë:

-Numri maksimal ne nje territor është 40 persona për 1.000 metra katrorë.

-Regjistrimi i numrit të vizitorëve në hyrje është i detyrueshëm.

-Distanca minimale midis cadrave është 4 metra. Distanca minimale prej 1 metër është e nevojshme midis perimetrit të hijes së dy cadrave.

-Deri në 2 krevate dielli mund të jenë për çadra, me përjashtim të familjeve me fëmijë të mitur.

-Distanca minimale midis dy shtresave të diellit nën cadra të ndryshme është vendosur në 1.5 metra.

-Dyqane të tilla si mensa, pije freskuese, bare kafe veprojnë ekskluzivisht me asgjësimin e produkteve në një paketë.  Produktet e tyre shiten vetëm të paketuara dhe është e ndaluar përgatitja e tyre në objekt.

-Ndalohet shitja e pijeve alkoolike. Dorëzimi është i ndaluar.

-Distanca minimale midis klientëve që presin të shërbehen është 1.5 metra. Ekziston një rekomandim i fortë për përdorimin e maskave nga punonjësit.

-Stafi i plazheve të organizuara është i detyruar të dezinfektojë arriget pas secilit klient. EShtë gjithashtu i detyruar të dezinfektojë rregullisht ambientet sanitare dhe të postojë programin përkatës i cili do të shfaqet në rast kontrolli.

-Sportet ekipore me kontakt fizik janë të ndaluara.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje