Renzi jep alarmin, Italia mund te permbytet nga revoltat dhe protestat

Ndaje

Shkollat dhe fabrikat duhen të rihapen pas Pashkëve sepse përndryshe Italia rrezikon të shkojë drejt protestave masive dhe trazirave, alarmoi sot ish-kryeministri i vendit, Matteo Renzi, drejtuesi i partisë “Italia Viva”.

Njeriu që drejtoi vendin nga viti 2014 deri në 2016 si lider i se majtës, bëri thirrje që fabrikat të rihapen pas Pashkëve dhe që miliona fëmijë të kthehen në klasa më 4 maj për të lehtësuar presionin ndaj familjeve të goditura fort dhe ekonomisë.

Italia nuk mund të shkojë në letargji për një muaj tjetër, sepse kështu ndizet revolta sociale,” tha ai. ‘Ballkonet së shpejti do të shndërrohen në shigjeta; këngët e shpresës, në protesta të dëshpëruara. ‘

Por propozimet alarmiste te Renzit janë kundërshtuar nga ekspertët e shëndetit publik. Ata hodhën poshtë deklaratat e tij, duke këmbëngulur se është ende shumë herët të flasim për kufizime relaksuese.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje