Mjeku i njohur ne New York: Mbani maska, keshillat kunder tyre jane te gabuara

Ndaje

Skënder Murtezani nje mjek i njohur shqiptaro amerikan tha sot se keshilla per te mos mbajtur maskat nuk qendron pasi virusi qendron ne ajer dhe perhapet permes tij.

Murtezani, prej vitesh jeton në New York dhe foli ne stuion e emisionit Open te Eni Vasilit, për situatën që ndodhet në këtë rajon, pasi ajo është vatra kryesore e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara.
Mjeku, e shikon si burimin kryesor të përhapjes me kaq shpejtësi të virusit në Shtetet e Bashkuara, “injorimin” e masave parandaluese, si dinstancimi social dhe mos vënia e maskave. Po ashtu, ai u shpreh se ekziston mundësia që kjo epidemi të transmetohet nëpërmjet ajrit.

“Neve na vjen keq që kjo pandemi matet me numrin e viktimave se sa me numrin e atyre, që kanë numrin e të prekurve. Nuk shohim shumë frikë, aq sa të shohim në të ardhmen, pasi të zbehtë për sëmundjen në përgjithësi që mund të kaplojë sa më shumë njerëz. Na gjeti të pa përgatitur. Ne të gjithë fuqinë dhe energjinë e studimeve shkencore nuk e kemi drejtuar si duhet. Ndoshta pas 20 vitesh ne përballemi përsëri nga virusi.

Në fillim Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve në SHBA solli një njoftim që njerëzit e pa infektuar të mos përmbajnë maskë. Distanca sociale nuk u mbajt sa duhet. Akoma virusi trajtohet si transaksion me spërklat, ndërsa virusi mund të përhapet edhe ndaj ajrit”, u shpreh mjeku.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje