NY/ Empire State Building ndez dritat e kuqe. Alerti i kuq eshte ose i mrekullueshem, ose i tmerrshem

Ndaje
Empire State Building ndez dritën e kuqe dhe të bardhë në mes, duke e rrotulluar si felinat e autoambulancave
Beqir SINA New York
NYC : Empire State Building ka ndryshuar të gjitha ngjyrat e ylberit për shumë raste, të tilla emergjente, por kesaj here u shnderrua në një fener të kuq- gjigand që shikohet nga 50 kilomtera larg të hënën në mbrëmje.
Autoritetet thane se mesazhi ishte i qartë : New York është nën gjendjen e jashtëzakonshme.
Pronari i ndërtesës, Empire State Realty Trust, thotë se ndertesa më e lart në qytet – kulla e monumentit që portretizon me pamjen e saj simbolin qytetit të Nju Jorkut do të kthehet në të kuqe çdo natë dhe do të rrotullohet për të bërë një respekt për të gjithë heronjtë, që jane në vijën e parë të epidemisë së koronavirusit COVID-19.
New York City është bërë shpejt epiqendra e SHBA të koronavirusit COVID-19, pasi rasti e parë u zbulua në 1 Mars. Ndërkohë, më 30 Mars, dje u tha se kishte 1,342 njerëz të vdekur në shtetin e New York, nga koronavirusi I ri COVID-19.
“Empire State Building është një simbol ndërkombëtar i ëndrrave dhe luftërave të kapërcyer,ngjarjeve më të zëshme në NYC, nga bota dhe komuniteti” tha Anthony E. Malkin, Kryetar dhe CEO i Empire State Realty Trust, në një deklaratë, sot në mëngjes.
 “Sonte, dhe çdo natë në këtë luftë, ajo është një fener për të na kujtuar se jemi të gjithë në këtë luftë bashkë, dhe, ne do të ia dalim së bashku”.
Çdo natë në orën 9 të darkës, dritat e Empire State Building do të vazhdojnë të sinkronizohen me një emetim të Alicia Keys “Empire State of Mind”, tha Anthony E. Malkin, Kryetar dhe CEO i Empire State Realty Trust,.
Në të gjithë vendin sot u transmetuan menjëherë pamje në televizonet kombëtare, ato locale dhe mediat sociale, nga e kuqja “flash”.
Disa thonë se mirënjohja më e madhe dhe respekti u shkon në këtë imazh, atyre të parët që iu përgjigjën situates, punonjësve të kujdesit shëndetësor, policise, zjarrfikësve, dhe punonjësve social të shtetit dhe privat.
Por ka edhe nga ata qe kishin ndjenja të përziera, ne lidhje me ndricimin e kuq siç thotë një person anonym : “Nuk mund të vendosësh në mes të kësaj situate dritat e kuqe ” Alerti i Kuq “është ose i mrekullueshëm ose i tmerrshem.”

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje