EMRAT/ Agron Tufa nxjerr listën me 330 personat: Këta janë xhelatët e diktaturës komuniste

Ndaje

Studiuesi Agron Tufa, i cili ka mbajtur dhe postin e drejtorit të Institutit për Krimet e Komunizmit, ka shpërndarë sot një listë me 330 emra të cilët i quan xhelatë të diktaturës komuniste.

Sipas tij, kjo është një listë e shkurtër e hartuar në bazë të dëshmive të viktimave të këtyre xhelatëve.

Po ashtu Tufa bën me dije se lista e plotë shkon më shumë se 1000 persona, por sot ka treguar vetëm 330 prej tyre, te cilat jane publikuar ne faqen e tij ne Facebook.

Nder te tjera Tufa thote se lista  është tepër larg së qeni shterruese; ajo është hartuar në bazë të dëshmive të viktimave të këtyre xhelatëve, por edhe të konfirmuara në arkivat zyrtarë. Nëse do të kishte një listë pakashumë të plotë, numri do të shkonte, minimumi, katërfishi i shifrës 330 këtu…

Nder emrat e listes jane prokutrore, oficere sigurimi dhe drejtues te institucioneve komuniste si Aranit Çela, Bedri Spahiu, Koçi Xoxe, Kadri Hazbiu, Ksenofon Nushi, Llambi Peçini, Mehmet Shehu, Mihallaq Ziçishti, Manush Myftiu, Nevzat Haznëdari, Ndreçi Plasari, Rexhep Kolli, Rrapi Mino,Simon Stefani, Sulo Gradeci, Shefqet Peçi, Xhemal Selimi, Zoi Themeli, Nevzat Haznedari etj.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje