“Merkel të falenderoi për 30-Qershorin”, Meta flet për letrat e shkëmbyera me kancelaren

Ndaje

Presidenti Ilir Meta nuk ka treguar nëse kancelarja Merkel e ka falenderuar për çdekretimin e 30-Qershorit.

I pyetur nga gazetari Peka, Meta tregoi se raportet me Merkelin janë zyrtare dhe kanë shkëmbyer disa letra. Insistimit të gazetarit për ti treguar se çfarë përmbajtje kishin letrat, mes dy personave që nuk janë as homologë, Meta vendosi të tregohet I rezervuar, duke u shprehur vetëm se për votimet duhet falenderuar prezenca dhe raporti i OSBE/ODIHR të cilët sipas Metës treguan të vërtetat e 30-Qershorit.

Falenderoj qeverinë shqiptare që thirri OSBE/ODIHR për të vëzhguar zgjedhjet, si dhe OSBE/ODIHR për një raport objektiv dhe shumë me integritet që tregoi të vërtetat. Unë e kam thëne dhe më përpara se kisha besim tek integriteti i zonjës Glover”,- u shpreh Meta.

Pavaresisht këtij raporti me të vërteta, Merkel vijon të diskutojë për hapje negociatash, ndërsa Meta këtë e justifikoi me faktin se Gjermania është gjithmonë përkrahëse dhe mbështetesë për Shqipërinë në aspektin e integrimit.

(vijon..)

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje