Gruaja e parë në krye të KE-së, ish-krahu i djathtë i Merkel flet hapur për Shqipërinë

Ndaje

Presidentja e KE, Ursula von der Leye, konfirmon mbështetjen për antarësimin e Shqipërisë në BE.

Në mesazhin e parë pas marrjes së postit, Presidentja e KE është shprehur se mbështet hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Unë dëshiroj të riafirmoj perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe shoh një rol të rëndësishëm në procesin e reformave të vazhdueshme në të gjithë rajonin, ku kemi të njëjtin kontinent, të njëjtën histori, të njëjtën kulturë dhe sfida të njëjta.

Unë e mbështes plotësisht dhe të qëndrojë prapa propozimit të Komisionit Evropian për të hapur negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë “, thekson presidentja e zgjedhur Ursula von der Leyen në udhëzimet politike për Komisionin e ardhshme (2019-2024).

Ursula von der Leyen është gruaja e parë që do të drejtojë Komisionin Evropian.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje