Këto janë 6 shenjat që tregojnë se telefoni juaj është hakuar 100%

Ndaje

Nëse mendoni se telefoni juaj është zona juaj private, mund të jeni shumë gabim. Deri më tani, nuk ka pajisje të tilla që nuk mund të hackohen.

Për të zvogëluar rreziqet potenciale, ne kemi vendosur të zbulojmë për lexuesit 3 gjëra: mënyrat se si mund të hackohet telefoni, si ta dalloni në kohë dhe si ta mbrosh telefonin nga keqdashësit.

Si mund të hakerohet një telefon?

Mënyra më e lehtë është për të marrë në zotërim telefonin tuaj brenda pak minutash konsiston në instalimin e aplikacioneve spiunë si Spy Phone App, Spyzie ose Spyera.

Me një rrjet Wi-Fi të pambrojtur në një kafene ose aeroport. Po, është kaq e lehtë! Me mjetet e Wi-Fi publik, në fakt ndani të gjithë trafikun tuaj me të gjithë ata përreth jush.

Kur të karikoni telefonin tuaj nëpërmjet një USB të panjohur (madje edhe në një aeroplan apo makinë), ekziston rreziku që të gjitha të dhënat tuaja do të zbulohen dhe transferohen.

SMS phishing. Kjo ndodh kur ju merrni një mesazh me një link që ju thotë se është, për shembull, gjendja juaj e bankës, një transferim parash ose fotot tuaja. Pra, ju klikoni, shkarkoni skedarin, dhe pastaj voila! të gjitha përmbajtjet e telefonit tuaj janë në dorën e hakerëve.

Me ndihmën e Sistemit të Sinjalizimit SS7, që përdoret nga shumica e stacioneve telefonike në të gjithë botën, hakerat mund të lexojnë mesazhet tuaja, të dëgjojnë thirrjet tuaja telefonike dhe të gjurmojnë vendndodhje e telefonit tuaj celular. Por nëse nuk jeni një njeri i famshëm, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar.

Si ta kuptoni që telefoni juaj është hakeruar?

Telefoni juaj papritmas ka filluar të humbë karikimin shumë shpejt. Kjo mund të ndodhë kur ekziston një aplikacion i panjohur që funksionon brenda telefonit tuaj.

Telefoni juaj ngrohët, madje edhe kur nuk bëni ndonjë telefonatë ose nuk punoni me të. Kjo është një shenjë tjetër që thotë se një aplikacion i panjohur që po punon në fshehtësi.

Telefoni juaj rindez vetveten, fiket, vetëthërret numrat e kontakteve ose fillon të hapë aplikacionet. Nëse nuk është një problem i sistemit operativ, atëherë mund të jeni nën përgjim.

Numrat e panjohur thirrjesh shfaqen te “Thirrjet e fundit”.

Nuk mund ta fikësh pajisjen tënde. Në vend të kësaj, telefoni fillon të hapë aplikacione të ndryshme, duke rritur ndriçimin dhe kështu me radhë.

Ka zhurma ose jehonë gjatë telefonatave, dhe nuk i keni pasur ato më parë, në të njëjtin vend.

Si ta mbroni telefonin tuaj?

Nëse keni marrë një mesazh me një link dhe nuk mund ta shihni URL-në e plotë, mos e hapni kurrë atë.

Nëse ngarkoni telefonin tuaj nëpërmjet një kompjuteri të panjohur, kur jeni i lidhur, zgjidhni “Only Charging”.

Mos përdorni opsionin “kujto fjalëkalimet”.

Çaktivizo lidhjen automatike në rrjetet publike Wi-Fi. Në vend të kësaj, zgjidhini opsionin e lidhjes manuale.

Një gjë tjetër për rrjetet Wi-Fi. Shmangni rrjetet me emra të dyshimtë, si FreeInternet ose wifiFree. Zgjidhni ato që mbrohen me një fjalëkalim, veçanërisht nëse jeni diku si një kafene.

Mos bëni blerje në internet ose transferime fondesh në rrjetet publike Wi-Fi.

Nëse përdorni Android, instaloni një program të besueshëm antivirus.

Dhe, natyrisht, shtoni një fjalëkalim në telefonin tuaj.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje