Tag: japoni

Japonia me plan konkret për të shpëtuar turizmin, mbulon gjysmën e...

Pasi pandemia goditi fort ekonomine e shume shteteve, ketu nuk mbetet prapa as turizmi, sektori qe shume shteteve iu jep te ardhura kolosale dhe...

VIDEO/Vetëm në 30 minuta, eksperimenti japonez tregon sa shpejt përhapet virusi...

Një video virale nga Japonia synon të tregojë sesa lehtë mikrobet dhe viruset mund të përhapen në restorante kur vetëm një person është i...

Shteti që po përgatitet për megatërmetin, ekspertët parashikojnë lëkundje me magnitudë...

Një tërmet shumë i fortë që mund të shkaktojë tsunami do të godasë bregun lindor të Japonisë. Ky është paralajmërimi i ekspertëve të shtetit...

Japonia ofron falas ilacin për koronavirusin për dhjetra vende

Japonia ofron falas ilaçin kundër gripit për disa vende, përfshirë Turqinë, për të trajtuar pacientët me koronavirusin e ri (COVID-19), deklaroi ministri i Jashtëm...

Ndërron jetë japonezi që e përhapi qëllimisht koronavirusin, çfarë i rekomanduan...

Ka ndërruar jetë japonezi që kishte përhapur qëllimisht koronavirusin. Edhe pse mjekët i kishin këshilluar vetëizolimin, 57 vjeçari i prekur nga COVID 19 shkonte...

FOTO/Ruçi nxit Japoninë të mbeshtete Kosovën: Në 2020 Japonia hap ambasadën...

Kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi, i shoqëruar nga Kryetari i Grupit Parlamentar të PS, z. Taulant Balla, zhvilluan një vizitë zyrtare në Japoni. Gjatë...

Presidenti Meta me “white tie” mes 100 personaliteve, momente nga ceremonia...

Presidenti Ilir Meta, ka marrë pjesë në ceremoninë e kurorëzimit të Madhërisë së Tij, Perandorit të ri të Japonisë, Naruhito. Përmes një mesazhi në...

Historike në Japoni, Perandori Akihito fillon abdikimin nga froni

Perandori Akihito po përgatitet të largohet nga froni, duke u bërë monarku i parë japonez që po abdikon pas më shumë se 200 vjet. Ceremonitë...

FOTO/Simboli i shqiponjës ‘pushton’ Japoninë! Arsyeja?

Një çift shqiptaro-japonez kanë kurorëzuar dashurinë e tyre me një dasëm në Tokio të Japonisë. Kështu, shqiptari Arbër Demo dhe japonezja Mana Aoki janë martuar...

Përmbytjet në Japoni, dhjetëra të vdekur dhe 1.6 milionë njerëz të...

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dherave kanë marrë të paktën 60 jetë njerëzish, e kanë lënë dhjetëra të tjerë të zhdukur, në zonat perëndimore të...