Tag: emigrimi

U kap me emigrantë të paligjshëm në furgon, nuk tolerohet 35-vjeçari...

Policia e Pogradecit ka vënë në pranga një 35 vjeçar, i cili akuzohet për dhënie ndihmë të shtetasve të huaj. Në kuadër të operacionit të...

ANALIZA/ Emigrimi, ka 2 arsye: korrupsioni dhe pagat e uleta

Nga Nensi Bogdani Sipas Institutit Kombëtar të Statistikave, INSTAT, gjatë tremujorit të tretë të vitit 2019, shkalla zyrtare e papunësisë në vend ishte e barabartë...

Emigrimi masiv edhe i te shkolluarve, nisin zevendesimet me te huaj

Nga Blerina Hoxha Për shkak të moralit të trazuar, të paaftësisë, ose thjesht për shkak të indiferencës, udhëheqësit politikë të Shqipërisë nuk kanë nisur ende...

Largimi i shqiptarëve, qeveria gjen zgjidhjen: Do marrim të huaj

Kur debati për largimin e profesionistëve jashtë Shqipërisë dhe efektet e emigracionit po bëhen gjithmonë e më të shpeshta qeveria ka nxjerrë për konsultim...

‘Shpërthen’ Paloka:Qeveri palacosh, shohin largimin e shqiptarëve si sukses

Nënkryetari i PD-së Edi Paloka ka sulmuar ashpër ministrin e Ekonomisë, Arben Ahmetajt. Ky i fundit doli nga zyra e Edi Ramës në një deklaratë...

ALARMI & TABELAT/ Po ikën truri nga Shqipëria, rritet pesha e...

Shqipëria është një ndër vendet e Europës që ka përqindjen më ta lartë të popullsisë të grupmoshës 15-64 vjeç me arsim fillor dhe për...

Tiranë: Valë e re dhe e heshtur emigrimi nga Shqipëria

Nga Ilirjan Agolli Në Tiranë, revista ekonomike Monitor sapo ka kryer një vëzhgim mbi emigrimin e ri të shqiptarëve. Sipas këtij vëzhgimi, që publikohet të...

LE FIGARO/ Shqipëria vend korrupsioni, shqiptarët duan të largohen

Media franceze godasin sot fuqimisht qeverinë e Edi Ramës për shqetësimin që ka krijuar Shqipëria me numrin më të madh azilkërkuesve. Rreth 20 për...

ILIR NIKOLLA/ Po sot Shqipëri Londineze, po m’thuj si je?

Nuk kanë kaluar veçse 5 vjet qysh kur i madh e i vogël në BE pranuan se shqiptarët ishin një popull në ekspansion dhe...