Prinder dhe studente, gati te cojne ne gjykate Kryeministrin Rama per shkollat turke

Ndaje

Disa mijera nxenes dhe studente mund te detyrohen ti japin fund endrres se tyre per te studiuar ne disa prej shkollave ikone ne Shqiperi, kolegjet turke dhe universitetet e lidhura me kete rrjet arsimor i cilesise me te larte.

Kryeministri Rama ne vijim te servilizmit ndaj Presidentit turk dhe ne shkembim te asaj qe ende nuk dihet me saktesi, por qe dihet se cfare shkembimesh e joshin Ramen, mori nje vendim per te mbyllur kolegjet turke ne vend.
Erdogan ka ngritur akuza se shkollat financohen prej rrjetit Feto, qe ai e konsideron terrorist dhe prej disa kohesh ben presion ndaj qeverise ne Tirane te beje te njejten gje qe beri Azerbaixhani, i vetmi vend qe iu bind urdherit te Erdogan.

Argumenti I Rames per mbylljen eshte se Feto eshte organizate terroriste.
Ky eshte edhe momenti qe do te analizohet nga nxenes dhe prinder. Feto eshte terroriste vetem ne letrat e Erdoganit. Kreu i saj strehohet ne SHBA, dhe asnje vend tjeter vec Turqise dhe Azerbaixhanit nuk e njeh Feto-n si terroriste. Megjithate ky eshte nje problem i Turqise, ka implikime politike atje, dhe pavaresisht verdiktit zyrtar per Feto-n, ka edhe nje opinion tjeter po aq te gjere qe nuk e perputhet me linjen  e Erdoganit.

Shqiperia njeh si terroriste ato organizata qe vleresohen si te tilla nga OKB, BE dhe SHBA.

Nderkohe vet Shqiperia, qeveria dhe parlamenti shqiptar nuk kane marre nje vendim per Feto si terroriste. Te nxjeresh nje vendim qeverie me kete justifikim nderkohe qe nuk ke percaktuar pozicionin e Feto-s ne raport me Shqiperine, eshte nje shkelje me te dyja kembet e legjislacionit shqiptar.

Cfare do te ndodhe me kete vendim kur Erdogan do te ike nga pushteti? Gjysma e turqve nuk mendojne si Erdogan.

Gjyqi pritet te hapet se shpejti per te bere nul vendimin e aleances Rama-Sinan Idrizi. Nuk eshte normale qe disa mijera nxenes dhe prinder te paguajne per parate e pakthyera te Sinanit te miku i Erdoganit.
Beu i Surrelit mos te mendoje vetem per Zahon kur ben pazare mbi te ardhmen e mijera te rinjve. /DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje