Qentë zëvendësojnë tamponët e koronavirusit në eksperimentin e bërë në Finlandë

Ndaje

Finlanda po kryen eksperimente për një mënyrë të re të konfirmimit të të dyshuarve me COVID-19  përveç tamponëve.

Pjesë e këtij eksperimenti të kryer në aeroportin “Vanta”, Helsinki janë qen të trajnuar për të nuhatur pasagjerët.

Drejtuesja e testit dhe njëkohësisht pedagoge në Universitetin e Helsinkit, Anna Hielm-Bjorkman  u shpreh për Reuters që qentë mund të nuhasin koronavirus të njerëzit pesë ditë para se të shfaqen simptomat.

“Ata janë shumë të aftë në zbulimin e koronavirusit. Janë shumë afër zbulimit 100% të koronavirusit. ” shtoi ajo.

Për të realizuar testimin i cili zgjat vetëm një minutë pasagjerët fshijnë qafën me një rrobë e cila luhatet më pas nga qeni. Kjo procedurë është në fazën e testimit për të gjithë personat që kanë kryer edhe tamponin.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje