Policia e Dubait tregon si arrestoi Eldi Dizdarin: E ndoqem, prisnim vetem urdherin

Ndaje

Policia e Dubait ka dhene detaje ne lidhje me arrestimin e narkotrafikantit shqiptar Denis Matoshi (Eldi Dizdari) i cili u vu sot ne pranga permes operacionit ‘Los Blancos’.

Policia e Dubait, forcat ndërkombëtare të policisë arrestojnë 20 narkotrafikantë të drogës të përfshirë në operacione të trafikut të drogës duje shperbere një nga rrjetet më aktive shqipfolëse të Evropës që trafikojnë kokainë në Evropë.

Policia e Dubait ka arrestuar Denis Matoshi, një udhëheqës i grupit kriminal shqipfolës (KOMPANIA BELLO) – një sindikatë transnacionale e krimit të organizuar e përfshirë në trafikimin e drogës dhe operacionet e kontrabandës midis Amerikës së Jugut dhe Evropës me një vlerë të rrugës prej 350 milion euro (1 miliard e 523 milion dirhemë), njofton policia e Dubait.

Si pjesë e një operacioni ndërkombëtar me emrin e koduar ‘Los Blancos’, Policia e Dubai arrestoi të dyshuarin i cili kërkohet nga autoritetet italiane nën akuzat e (bashkëpunimit kriminal dhe drejtimit të një bande të trafikut të drogës në një nivel ndërkombëtar). Operacioni, i cili përfshiu departamentet anti-drogë të 10 vendeve, rezultoi në kapjen e 20 drejtuesve të bandave në kërkim në një seri aksionesh të sinkronizuara.

Aktivitetet e paligjshme të bandës ishin hetuar që nga viti 2015 nga policia italiane.

Gjeneralejtnant Abdullah Khalifa Al Marri, Komandant i Përgjithshëm i Policisë së Dubait, tha se operacioni është një tjetër arritje për bashkëpunimin e frytshëm midis Policisë së Dubait dhe agjencive ndërkombëtare të zbatimit të ligjit në garantimin e sigurisë dhe sigurisë në botë, si dhe luftimin e krimit të organizuar ndërkombëtar.

10 vende, 20 kriminelë në kërkim

Ekspert gjeneralmajori Khalil Ibrahim Al Mansouri, ndihmës komandant i përgjithshëm për çështjet e hetimit penal në policinë e Dubait, tha se operacioni ‘Los Blancos’ u krye nga ekipi SWAT profesionist i Policisë së Dubait, në bashkëpunim me disa agjenci policie në të njëmbëdhjetë vendet, për të arrestuar 20 drejtues bandash. Ai më tej vuri në dukje se kriminelët u kapen në një goditje të sinkronizuar në Itali, Shqipëri, Belgjikë, Gjermani, Spanjë, Hungari, Greqi, Rumani, Hollandë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

“Një ekip oficerësh elitë nga Departamenti i Njerëzve të Kërkuar në Departamentin e Përgjithshëm të Hetimit Penal në Policinë e Dubait u caktua menjëherë në detyrë pasi shkëmbyen informacionin e nevojshëm me autoritetet italiane dhe Interpol”, “Oficerët tanë, të ndihmuar nga Qendra e Analizës së të Dhënave Kriminale në Policinë e Dubait, lokalizoi të dyshuarin dhe e arrestoi atë në Dubai, ”shtoi gjeneralmajor Al Mansouri.

Arrestimi

Duke zbuluar detajet e arrestimit, koloneli Saeed Al Qamzi, drejtori i Departamentit të Personave të Kërkuar në Policinë e Dubait, tha se ata e vendosën të dyshuarin nën një vëzhgim të ngushtë për disa dite.

“Pas shkëmbimit të informacionit me autoritetet italiane, ne identifikuam vendin e mbretit të drogës dhe monitoruam lëvizjet e tij të përditshme dhe u kapëm sapo morëm urdherin”, shtoi koloneli Al Qamzi.

Qindra tonë toksina narkotike

Koloneli Al Qamzi vuri në dukje se Denis Matoshi kërkohet nga autoritetet italiane nën akuzat e drejtimit të një bande të organizuar kriminale përgjegjëse për operacionet e trafikut të drogës.

“Së bashku me udhëheqësit e tjerë të bandave, i dyshuari arriti të kontrabandonte dhe transportonte qindra tonë të drogës në Evropë përmes porteve detare dhe t’i shiste ato te përdoruesit e drogës,” shpjegoi Col Al Qamzi.

Ai tregoi se autoritetet italiane monitoruan bandën që punonte bashkërisht në tre grupe kriminale (Minya, Jimmy dhe Riti) secili kishte më shumë se një udhëheqës dhe parrullat dhe simbolet e tyre.

Col Al Qamzi vuri në dukje se udhëheqësit e bandës, të cilët u kapen më 15 shtator, përdorën programe dhe pajisje moderne për të komunikuar gjatë transportimit dhe kontrabandës së narkotikëve nga Amerika Latine ne Evrope.
Matoshi do te ekstradohet ne Itali sapo dokumentat e ekstradimit te jene gati. /DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje