Alarmi i historianit ne Tirane per Dibren e Madhe: Mos e beni, ishte agjent serb

Ndaje

Komuna e Dibres se Madhe ka marre se fundmi nje vendim per ngritjen e bustit te Aqif Lleshit. Studiuesi i historise, Erald Kapri ka shjruar sot se Aqif Lleshi ishte bashkepunetor i serbeve dhe ka bashkepunuar ne ta ne disa masakra kunder shqiptareve, perfshi edhe ate te Tivarit.

“Këshilli komunal i Dibrës së Madhe të tërhiqet menjëherë nga vendimi për ngritjen e bustit të Aqif Lleshit. Ky i fundit është një prej bashkëpunëtorëve më të mëdhenj të shovinizmit serb që nis nga Pashiqi e deri në masakrën e Tivarit ku u vranë mijëra shqiptarë të Kosovës. Do ishte krim kombëtar dhe përdhosje e gjakut dhe kujtimit të mijëra martirëve shqiptarë që ranë në luftë kundër armikut shekullor, i ndihmuar shpesh nga mercenarë gjakatarë si Aqif Lleshi”, shkruan Kapri ne rrjete sociale.

Disa komentues e lidhin Lleshin me fisin e Haxhi Lleshit, ish kryetar i cimentuar i Prsidiumit te Kuvendit Popullor, ose kryetar Parlamenti per gati 40 vite. Aqifi, sipas komentuese eshte xhaxhai i Haxhi Lleshit. /DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje