VIDEO/ Deklarata e Fatos Nanos per kthimin e Rames nga emigracioni

0Shares
0

Sot ne datelindjen e Fatos Nanos eshte ripublikuar deklarata e tij ne lidhje me rikthimin e Rames nga emigracioni ne Shqiperi, direkt minister kulture me 1998.

Ne kete video Rama thote se e mora nga Parisi me thonj te paprere dhe shites ikonash te vjedhura dhe e solla ne Shqiperi.

Vete Kryeministri Edi Rama ka uruar paraardhësin e tij në krye të Partisë Socialiste Fatos Nano në përvjetorin e tij të lindjes.

Sipas Rames, mbase pa sakrificën e tij të imponuar, socialistët do të kishin pasur një fat më pak bujar, por edhe Fatosi pa atë sakrificë të imponuar, mbase nuk do ishte bërë lideri i tyre aq jetëgjatë por nuk permend ngjitjen e tij per shkak te Fatos Nanos.

“Fatos Nano u gjend në krye kur armata e shpartalluar komuniste kryente funeralin e Partisë së Punës në mes të shkretëtirës, me flamurin e rreckosur të diktaturës së proletariatit në gjysëm shtizë, moralin nën shuajt e këpucëve të rraskapitura nga marshimi 45 vjeçar drejt horizontit që vetëm largohej derisa u zhduk dhe gurmazin e konsumuar të komunizmit që nxirrte thirrjet e fundit për luftë me tërë botën, teksa era e papërmbajtshme e ndryshimit e kthente vajtimin e egër të dëshpërimit, në një fishkëllimë sa çjerrëse aq edhe qesharake. Mbase pa sakrificën e tij të imponuar, socialistët do të kishin pasur një fat më pak bujar, por edhe Fatosi pa atë sakrificë të imponuar, mbase nuk do ishte bërë lideri i tyre aq jetëgjatë.

Degjoni vete nga goja e Fatos Nanos te shkuaren e Edvin Hajdutit. sb

Publiée par Sali Berisha sur Mercredi 16 septembre 2020

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje