Japonia nis ndërtimin e avionëve luftarakë më të sofistikuar të botës

Japonia ka lajmëruar se po nis të ndërtojë një nga avionët luftëtarë më të sofistikuar të botës.

Avioni besohet së do të marrë përsipër mbrojtjen ajrore të vendit në dekadën që vjen.

Ministria e Mbrojtjes tha këtë javë se luftëtarët e gjeneratës së gjashtë do të fillonin prodhimin në 2031.

Ata do të zëvendësonin flotën e vjetëruar të vendit të përbërë nga avionët F-2.

Avionët e rinj do të shoqërohen edhe me dronë që do t’i ndihmojnë në misione.

Ata besohet të kenë një teknologji shumë të avancuar, por detajet ende nuk janë bërë publike.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje