Keshilli Politik mbyllet pa konsensus per Reformen Zgjedhore

Ndaje

Nuk eshte arritur konsensusi mes palëve për mbylljen e Reformës Zgjedhore brenda afati të përcaktuar të 31 majit.

Oerd Bylykbashi tha se nuk eshte arritur konsensus për miratimin e reformës, qeveria nuk ka vullnet, ndërkohë që opozita sipas tij nuk heq dorë nga garantimi i votës se zgjedhësve.

Bylykbashi tha se opozita është e gatshme që të vijojë të diskutojë per të arritur konsensus.

Opozita bëri propozimet e saj për çështjet kryesore, ofroi konsesnus PS nuk ishte gati për të arritur konsesnus për çështje të rëndësishme. Opozita nuk heq dirë nga garancitë për votën e qytetarëve shqiptar dhe për një proces zgjedhor që krijon garanci. Ne jemi të gatshëm për të vazhduar punën për të gjetur këtë konsensus dhe presim që PS të tregojë gatishmëri për konsensus”, tha Bylykbashi.

Anetarja e Keshilli Rudina Hajdari tha se konsesusi nuk u arrit per shkak te interesave personale dhe bizneseve te tyre.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje