Pasojat e koronavirusit/Ndodh fluturimi më i gjatë në botë, rreth 16 mijë kilometra për 16 orë

Ndaje

Industria e aviacionit është goditur shumë nga pandemia e koronavirusit, me udhëtarë në të gjithë botën që po përballojnë fluturimet e anulluara dhe mbyllje kufijsh ndërsa përpiqen të kthehen në shtëpi. Por një efekt anësor i padiskutueshëm i aviacionit është krijimi i një rekordi të ri të aviacionit botëror.

Më 14 mars, linja ajrore franceze Air Tahiti Nui realizoi fluturimin më të gjatë të udhëtarëve të planifikuar ndonjëherë nga distanca, duke kaluar 9,765 milje në të gjithë botën nga Papeete, në Tahiti, Polinezia Franceze, në aeroportin e Charles de Gaulle të Parisit. Ky moment historik ishte një pasojë e drejtpërdrejtë e kufizimeve të udhëtimit në SHBA të shkaktuara nga koronavirusi.

Kjo rrugë zakonisht përfshin një ndalesë të planifikuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Los Angeles (LAX). Por kur një aeroplan ndalon në SHBA, të gjithë pasagjerët duhet të zbresin nga avioni dhe të vazhdojnë përmes Doganave dhe Mbrojtjes së Kufijve të SHBA para se të lejohen të vazhdojnë me pjesën tjetër të udhëtimit të tyre.

Kufizimet e tanishme e bënë të pambrojtur këtë pjesë të udhëtimit, kështu që, në vend të kësaj, fluturimi TN064 vazhdoi udhëtimin pa ndërprerje, duke u nisur në orën 3 të mëngjesit me orë lokale nga aeroporti Papeete dhe mbërriti në Paris në 6:30 pasdite me orë lokale, më 15 mars.

Ky fluturim u operua mbi një bazë të jashtëzakonshme dhe brenda kufizimeve të vendosura nga autoritetet amerikane përballë epidemisë Covid-19 “, tha një zëdhënës i Air Tahiti Nui për CNN Travel në një deklaratë. Fluturimi, i cili ishte në ajër për pak më pak se 16 orë, u bë fluturimi më i gjatë tregtar në botë për sa i përket distancës së udhëtuar.

Fluturimi kapërceu rekordin e mëparshëm të mbajtur nga Singapore Airlines, i cili ofron një shërbim të planifikuar të pasagjerëve midis Singaporit dhe Newark që mbulon një distancë prej 9,534 milje. (CNN Travel)

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje