VIDEO/ Tmerr nga sulmi terrorist në Barcelonë, ISIS merr përgjegjësinë

I ashtëquajturi grupi i Shtetit Islamik, ka marrë përgjegjësinë për sulmin në Barcelonë, që zyrtarët kanë bërë të ditur se kanë mbeturt të vrarë 13 persona, dhe dhjetra të tjerë u plagosën. Pasditesn e së enjtes, një person përplasi një furgon mes dhjetra vetëve në qendër të Barcelonës. Policia tha se 10 nga të plagosurit janë në gjendje të rëndë.
Në një deklaratë të lëshuar nga krahu mediatik i grupit ekstremist – agjensia e lajmeve Amaq – thuhet se sulmi i së enjtes u krye nga “ushtarë të Shtetit Islamik”.
Në deklaratë thuhej se sulmi u ndërmor në përgjigje të thirrjeve të ISIS-it për ndjekësit e tij që ata të vënë në shënjestër vendet pjesëmarrëse pjesë në koalicionin i cili përpiqet të dëbojë grupin ekstremist nga Siria dhe Iraku. Deklarata nuk jepte hollësi të mëtejshme për personat që ndërmorën sulmin.

http://dai.ly/x5x9dol

 

 

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje