Tag: Shkrim

“Shqipëria objektiv strategjik i presidentit Eisenhower, për të parandaluar politikën agresive...

(Nga korrespondenti ynë i veçantë Edward Depury) Uashington, 13 shkurt 1953. – Pasi ka filluar të luajë një rol aktiv në Lindjen e Largët, qeveria...

Çfarë janë testet e antitrupave dhe çfarë kuptimi kanë për pandeminë...

Ndërsa e gjithë bota po qëndron në izolim për shkak të koronavirusit, disa shpresojnë që testet e antitrupave të japin një zgjidhje, CNN Testet e antitrupave,...

HASAN HYKAJ/“Lerëni Tropojën të qetë, njerëz, mos ngacmoni plagë që ënde...

Nga Hasan Hykaj (Shënime në adresë të dashamirësve tanë që nuk na njohin.) Më shumë se dy dekada pas ngjarjeve të dhimbshme e me tëpalavdishme në...

Mësimi nga tërmeti në Shqipëri: Ballkani nuk është i gatshëm për...

REPORTAZH/Ende me gjak, duart e mbuluar në garzë, Xhafer Ahmetaj shikoi dhe njehere malin ku miqtë e tij ishin varrosur pas tërmetit që goditi...

Në rast të një luftë të tretë botërore, Shqipëria është një...

Marrëdhënia mes SHBA dhe Kinës, është veçanërisht e acaruar tani, dhe e përditshmja britanike, Express, i ka dedikuar një vëmendje të posaçme, vendeve më...

8 Tetor 2019/Në perkujtim të ditëlindjes, të Mbretit ZOG I mbret...

Ahmet Zogu e ka shruar vetë historine e Tij, duke berë që koha e qeverisjes kur Ai drejtoj shtetin, të mbetet koha më lavdishme...

PROFIL/Albin Kurti, nga protestat e studentëve deri te pozita e Kryeministrit...

Sipas rezultateve deri tash nga qendrat e votimit, në zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë fitoi Lëvizja Vetëvendosje. Në krye të saj është Albin...

“Mbylli emisionet kritike”, Gazeta austriake raporton mbi lirinë e medias: Kritika...

Gazeta austriake Der Standard ka shkruar  mbi kritikat e BE ndaj qeverisë Rama për lirinë e shtypit. Duke iu referuar artikullit, këto kritika u...

Zëri i Amerikës: Veliaj shmang shpjegimet për Memorialin turk

Kryetari i Bashkisë së kryeqytetit shqiptar Erion Veliaj evitoi të dielën të japë shpjegime të drejtpërdrejta për vendosjen në Parkun e Liqenit në Tiranë,...

Media e huaj prestigjioze shkrim për Shqipërinë: Tirana, “Bulevardi i Ri”...

Courrier des Balkans i ka kushtuar sërish një artikull Shqipërisë, duke u ndalur kete her% tek korrupsioni dhe kryesisht me projektin e Unazës së...