Çfarë janë testet e antitrupave dhe çfarë kuptimi kanë për pandeminë e koronavirusit?

Ndërsa e gjithë bota po qëndron në izolim për shkak të koronavirusit, disa shpresojnë që testet e antitrupave të japin një zgjidhje, CNN

Testet e antitrupave, të njohura edhe si teste të serologjisë, nuk kanë për qëllim të diagnostikojnë infeksionin aktiv të koronavirusit. Përkundrazi, ata kontrollojnë proteinat në sistemin imunitar, të njohura si antitrupa, përmes një kampioni gjaku. Prania e tyre do të thotë që një person ishte i ekspozuar ndaj virusit dhe zhvilloi antitrupa kundër tij, gjë që mund të nënkuptojë se personi ka të paktën njëfarë imuniteti, megjithëse ekspertët nuk janë të sigurt se sa i fortë mund të jetë imuniteti apo edhe sa do të zgjasë.

Këto teste mund të diagnostikojnë infeksione aktive përmes një kampioni që më pas testohet për një material gjenetik viral.

Këtu janë pesë pyetje dhe përgjigje rreth testimit të Covid-19 dhe antitrupave.

1.A janë në dispozicion testet e antitrupave për koronavirusin e ri?

“Brenda një jave apo më shumë, ne do të kemi një numër mjaft të madh të testeve të antitrupave që do të jenë të disponueshëm,”- i tha Dr. Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive. Por kjo nuk do të thotë që ata janë gati tani.

Administrata e Ushqimit dhe e Barnave të SHBA-së nuk ka aprovuar asnjë test antitrupi për koronavirusin, por për një test të bërë nga Cellex Inc. është dhënë autorizim për përdorim urgjent. Disa kompani të tjera gjithashtu kanë krijuar versionet e tyre në bazë të një politike të re të FDA të zbatuar muajin e kaluar që e bën më të lehtë për kompanitë që të prodhojnë dhe shpërndajnë testet e antitrupave.

Që në momentin që FDA publikoi ​​politikën, më shumë se 70 zhvillues kanë dalë me teste antitrupash, tha agjensia më 7 prill.

Sipas politikës së re, testet mund të përdoren dhe shpërndahen pasi prodhuesi të ketë informuar FDA se testi është vërtetuar, por kompanitë nuk mund të pretendojnë se agjensia ka vërtetuar testet.

FDA ka paralajmëruar që këto teste të serologjisë “nuk duhet të përdoren si bazë e vetme për të diagnostikuar infeksionin koronavirus ose për të informuar statusin e infeksionit” dhe ka kërkuar nga prodhuesit të raportojnë shqetësimet e mundshme në lidhje me testin.

2.A janë testet e antitrupave të sakta?

Pa miratimin e FDA, këto teste nuk i nënshtrohen procesit rigoroz që zakonisht kërkohet për të vërtetuar saktësinë dhe kjo ka ngritur shqetësime.

Shoqata e Scott Becker, Drejtorit të Përgjithshëm të Shoqatës së Laboratorëve të Shëndetit Publik përfaqëson 125 laboratorë të shëndetit publik të shtetit, qarkut dhe komunës në Shtetet e Bashkuara. Këto laboratorë, së bashku me laboratorët privatë, do të jenë përgjegjës për kryerjen e testeve.

Por Becker tha se laboratorët e tij nuk do të përdorin testet që janë në treg, sepse janë të shqetësuar për rezultate të pasakta që mund të nënkuptojnë se njerëzit gabimisht besojnë se janë imun ndaj koronavirusit dhe mund të kthehen në punë ose të ndalojnë distancimin shoqëror. “Mund të jetë mjaft e rrezikshme,”- tha Becker.

3.A do ta dimë nëse jemi të ekspozuar ndaj koronavirusit?

Prania e antitrupave Covid-19 mund të ndihmojë në identifikimin e atyre që janë infektuar, por kurrë nuk e kuptuan se kishin sëmundje. Hulumtimet e hershme tregojnë se një numër i madh i njerëzve mund të kenë patur simptoma të buta ose mund të mos kenë patur simptoma fare dhe ky grup mund të jetë duke përhapur koronavirusin më shumë sesa mendohej më parë.

Njohja saktësisht se kush ka antitrupa mund të ndihmojë gjithashtu në trajtimin Covid-19. Provat klinike duke përdorur plazmën konvulsive, një proces që merr antitrupat nga dikush që është rikuperuar nga Covid-19 dhe i injekton ato në një person i sëmurë, aktualisht janë duke u zhvilluar.

“Si mund të dini se nga kush mund të merrni antitrupa nëse ata nuk janë testuar? Do t’ju duhet të bëni testime masive për të kuptuar se kush mund të jetë një donator, “tha Dr. Celine Gounder, një profesor i mjekësisë dhe sëmundjeve infektive në Shkollën e Mjekësisë në NYU, për CNN.

4.Sa do të zgjasë imuniteti ndaj koronavirusit?

Ata me antitrupa Covid-19 mund të kenë imunitet ndaj sëmundjes, por është e paqartë se sa i fortë mund të jetë reagimi imunitar ose për sa kohë.

“Nëse shohim koronavirusin MERS, shohim njerëz që do të kishin një përgjigje të antitrupave për ndoshta 10 muaj, mbase edhe për një vit,” i tha CNN Dr. Maria van Kerkhove, udhëheqësi teknik i Organizatës Botërore të Shëndetit për përgjigjen Covid-19. “Edhe atje, ne nuk e dinim nëse ajo mbronte.

“Imuniteti i siguruar nga Covid-19 mund të mendohet se siguron mbrojtje derisa të kemi në dispozicion një vaksinë efektive,”- tha Dr. William Schaffner, një specialist i sëmundjes infektive në Vanderbilt.

“Edhe atëherë, vaksina duhet të jepet çdo vit,”- tha Schaffner, duke theksuar se pa të dhëna konkrete, janë të gjitha vetëm spekulime.

Përgjigja gjithashtu mund të varet nga karakteristikat e virusit, të cilat ne ende nuk i dimë, tha Dr. Bala Hota, një profesor i sëmundjeve infektive dhe zyrtari i asociuar mjekësor për Qendrën Mjekësore Universitare Rush në Çikago.

5.Si mund të ndihmojnë testet e antitrupave që distanca sociale të përfundojë?

Nisma sugjeron që testet do të kenë “pasoja të rëndësishme” për aftësinë e njerëzve për t’u rikthyer në punë, veçanërisht në mjediset e kujdesit shëndetësor, por gjithashtu tregon shumë të panjohura në lidhje me këto teste, duke përfshirë: Çfarë bën në të vërtetë një test pozitiv për sa i përket nivelit të mbrojtjes së dikujt? Dhe sa të sakta janë ato?

Testimi i antitrupave gjithashtu mund të sigurojë Fauci tha në një konferencë se testet e antitrupave mund të zbulojnë se sa i përhapur është koronavirusi në SHBA: “Dhe deri në kohën kur të përballemi me atë që do të ndodhë kur të kthehemi në normalitet, do të kemi në gjendje aftësinë e identifikimit, izolimit , gjurmimi të kontaktit në mënyrë që të mos dalë më jashtë kontrolli.”

BURIMI:CNN

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje