Ndërtesa e ish ATSH drejt shembjes, monument kulture, e projektoi Maks Velo

0Shares
0

Godina e ish-Agjencisë Telegrafike Shqiptare, e njohur ndryshe si “7-katëshi”, është monumenti i radhës që pritet të zhduket nga harta e Tiranës.

Sipas bashkisë së Tiranës objekti do të shembet pasi është dëmtuar nga tërmeti dhe do t’i lërë vendin një godine të re për administratën.

“Futem unë i pari nën të, futem nën objekt nëse ai bie nga tërmeti”, tregon për Citizens Channel inxhinieri i veprës Orhan Sakiqi.

Ish-ATSH është pjesë e një ansambli prej tre godinash monument kulture, vendimi për prishjen e saj ka ngjallur shqetësimin e ekspertëve dhe administratorëve të godinave përkrah. Ndertesa u projektua nga arkitekt Maks Velo.

https://fb.watch/4EjUDADlSo/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje